Perşembe, Mart 17, 2022
Ana SayfaTeknolojiYapay Zeka ve Uygulama Alanları

Yapay Zeka ve Uygulama Alanları

Yapay zeka ve uygulama alanları içinde bulunduğumuz teknoloji çağında en çok merak edilen konular arasında yer almıştır. İnsan zekasının taklit edilerek elde edilen bilgilerle kendini yenileyebilme, geliştirebilme niteliğine sahip makinelere yapay zeka denilir. Kısaltılmış haline “Al” denir. Bilgisayarların insanlar gibi düşünmesini, kompleks sorunların aynen insanlar gibi çözülmesini desteklemektedir.  Akıl ve zeka gerektiren sorunlar yapay zeka uygulamaları sayesinde bilgisayar yardımıyla etkili şekilde çözülebilir.

Otomatik hale getirilen muhakemeler, evrimsel hesaplamalar, makine öğrenimleri gibi alt dalları olan yapay zekalara örnek olarak Google’ın kişisel asistanı yani sesi yanıt sistemine sahip Google Now örnek verilebilir. Yapay zeka örneklerine ek olarak Apple Siri, Tesla şirketinin sürücüsüz otonom firmaları örnek olabilir.

Geçmişten Günümüze Yapay Zeka Uygulamaları

İlk kez 1956 senesinde Prof. John. McCarthy tarafından dile getirilmiştir. Sonrasında pek çok konuda yapay zeka geliştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Yapay zeka uygulamaları ve kullanım alanlarına örnek olarak IBM tarafından geliştirilen “Deep Blue” adlı bilgisayarın 1997 yılında dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenmesi örnek gösterilebilir. Bu şekilde insanların yapay zekaya bakış açısı da değişmiştir. 2011 yılında aynı şekilde “Watson” adlı bir bilgisayar televizyonda ki yarışma programında rakiplerini elemiştir. Bu örneklerden hareketle yapay zekanın matematik dışında ki alanlarda da başarılı olacağı görülmüştür. 2016 senesinde Google Deepmind insanların oyunları nasıl oynadığından esinlenilerek yapay sinir ağı geliştirmiştir. “AlphaGo” adı verilen bu program dünya “Go” şampiyonu Lee Sedol’u yenmiştir. Bu şekilde yapay zekanın satranç oyunundan çok daha karışık oyunlarda da başarılı olduğu ortaya çıkmıştır.

Yapay Zeka Özellikleri

Yapay Zeka ve Uygulama Alanları

 

1956 senesinde ilk kez bahsedilen “Yapay zeka” gelişimi son yıllarda hızla artmıştır. Yapay zeka kullanım alanları oldukça fazla olup geliştirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Yapay zeka uygulamalarının en sık kullanıldığı alanlarsa şu şekilde sıralanabilir:

Ses Tanıma: Bilgisayarların çeşitli sesleri tanıyabilmesi için ses ve mikrofon dijital hale getirilerek frekanslar oluşturulmaktadır. Frekanslardan kelime ve harfler kavranmaya çalışılır. Sonrasında sayılara dönüştürülerek bu kısımda yapay zeka uygulamaları devreye girer. Sesler tanınarak anlaşılır ve cevap verilir. Yapay zeka türleri ses tanıma özelliklerini en iyi şekilde Now, Siri, Cortana özelliklerinde kullanılmaktadır.

Doğal Dil İşleme: Yapay zeka uygulamalarının en zorlu alanlarından biri olup bilgisayar ve insan etkileşimlerini en üst seviyeye çıkarır. Çeşitli dillerde konuşan insanlar arasında ki iletişimi de güçlendirmeye yarayan çözümler üretmektedir. Özellikleri; yazım hatalarını düzeltme, otomatik çeviri sistemleri, dil öğrenim uygulamaları, kişisel asistan uygulamalarına kadar doğal dil işlemelerinde kullanılır. Google Asistan, Siri, Yandex gibi uygulamalar örnek verilebilir.

Görüntü İşleme Özelliği: Kameralarla çekilen görüntüler dijital şekillere dönüştürülerek piksele, pikseller de kodlara dönüştürülür. Bu kodlar yapay zeka algoritmalarıyla tanımlanır. Görüntü işleme araçları otonom araçlar olarak kabul edilebilir.

Yapay Zekanın Kullanıldığı Alanlar

Yapay zeka nerelerde kullanılır sorusuna teknolojinin en faydalı uygulamalarından olan yapay zekanın günlük hayatımızda pek çok alanda kullanım imkanı bulduğunu söyleyebiliriz. Bunlar; dil çevirisi, sesli asistan, navigasyon, yardımcı robot uygulamaları, e-ticaret, sağlık hizmetleri, sosyal güvenlik alanı, öneri sistemleri, savunma sanayi ve siber güvenlik olarak sıralanabilir.

Yapay Zeka Uygulamalarının Faydaları

Yapay zeka nedir sorusuna uygulamaların temel olarak insanların dünyayı nasıl algıladığı, nasıl tepkiler verdiğini taklit etmek amacıyla çalıştığını söylemeliyiz. Hızlı inovasyonun temel taşı haline getirmektedir. Yapay zeka uygulamaları akıldan geçenleri mümkün kılmak amacıyla verilerde ki modelleri tanıyan çeşitli otomatik öğrenme imkanlarının desteğiyle işlerinize değer katan sistemlerdir. Faydaları;

  • Çok aşırı düzeyde karmaşık, sıradan görevleri otomatikleştirir.
  • Çok daha fazla erişilebilir verilere ilişkin kapsamlı anlayışlar sunar.
  • Çok daha az yanılma payı ile kesin bilgiler sunar.

Şirketlerin Yapay Zeka Kullanımı

Yapay zeka sistemleri hem dünyada hem ülkemizde hızla kullanım imkanı bulmaktadır. Şirketler yapay zeka uygulamalarını çalışan sayısını azaltmak ve artırmak yerine mevcut çalışan sayısıyla uygulamak amacıyla kullanmalıdır. Öncelikle en büyük alanlarda uygulanmalıdır. Yapay zekaların başarılı olması için doğru yönetim stratejileri, süreçleri kullanılması gerekmektedir. Şirketler yapay zeka uygulamalarını temel olarak şu amaçlar için kullanmaktadır:

  • Onaylanmış satıcılar için kullanımlarda şirket içlerinde uyumları ölçmek,
  • Üretim yönetimi alanı çalışmalarını azaltmak,
  • Kullanıcıların teknolojiyle ilgili sorunlarını çözmek,
  • Güvenlik açıklarını ve ihlal durumlarını engellemek ve tespit etmek
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments