Cuma, Mart 18, 2022
Ana SayfaTeknolojiYeni başlayanlar için Wordpress nedir? WordPress Kurulumu

Yeni başlayanlar için WordPress nedir? WordPress Kurulumu

Yeni başlayanlar için WordPress nedir? WordPress Kurulumu günümüzde birçok kişi WordPress web sitesi kurarak bir çok ticari işlemlerini internette taşımaktadır. Çağımızın gerekliliği haline gelen internet sitelerini çok basitleştiren WordPress alt yapısı ile web site sahibi olan kullanıcılar gün geçtikçe artmaktadır. Bu yazımda sizlere hosting seçimi, domain ( alan adı ) seçimi ve WordPress nasıl kurulur ve wordpress nedir anlatacağım.

Yeni başlayanlar için WordPress nedir?

 

Alan Adını Nasıl Seçmeliyim ve Nereden Almalıyım?

Domain (alan adı) seçimi web siteden çok daha önemlidir. Alan adı sizin kurumsal kimliğinizi temsil edecektir, yapacağınız işle alakalı özgün bir domain adı yapacağınız işte tanınmanıza yardımcı olacaktır.

Peki alan adını nereden almalıyım?

Domain alırken çok dikkatli olmalısınız, günümüzde birçok hosting firması bulunmaktadır. Bunların bir çoğu küçük hosting firmaları olduğu için çoğu kısa zamanda piyasandan silinmektedir. Bu nedenle  BTK Yer sağlayıcı belgesine kayıtlı olup olmadığını sorgulamalısınız. Ayrıca firma bilgilerini de gözden geçirmeli, müşteri yorumlarına önem vermelisiniz.

Hosting Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hosting seçimi oldukça önemlidir. Yine bir çok web hosting firması çok sayıda kampanyalar sunmaktadır. En çok sunulan kampanya olarak SINIRSIZ adı altında ancak sınırlı olan web hosting paketleridir.

Peki gerçekten sınırsız bir paket olabilir mi?

Maalesef sınırsız bir paket teknik açıdan mümkün değildir. Sınırsız denilen paketlere Inode limiti ( dosya limiti ) koyularak aslında sizin disk alanınızı kısıtlamaktadır. Daha da açıklayacak olursak;
Inode Limiti  / 100.000 denilir. Sınırsız disk alanı yazılır ancak panelinizde 100.000 dosyaya ulaştığınızda daha fazla dosya, fotoğraf veya içerik koymanızı engeller.
Bu nedenle dikkat etmeniz gereken şey Sınırsız Inode Limiti – Sınırlı Disk Alanı olacaktır.

Sınırsız web hosting paketleri sadece göz boyamak amaçlıdır. Bu paketlerin CPU-RAM gibi değerleri yazmaz ve inode limiti yazmaz. Şimdi düşünelim bu hosting paketleri bir bilgisayardır bu bilgisayarlara hosting yönetim paneli kurulmaktadır. Hangi bilgisayarın SSD’si sınırsız olabilir ve bir firma sadece size özel bir bilgisayar tesis edebilir. Mantıken yanlıştır zaten.

Sınırsız Web Hosting

 

Yaygın web hosting paketleri nelerdir?

 1. Bireysel Web Hosting Paketleri : Bu paketler küçük web siteleri için veye kişisel blog siteleri için en ideal hosting paketidir.
 2. WordPress Web Hosting Paketleri : WordPress için optimize edilmiş hızlandırılmış paketlerdir. WordPress kullanıcılarına özeldir.
 3. Kurumsal Web Hosting Paketleri : Kurumsal şirketlerin tercih ettiği hızlı depolama alanı fazla olan hosting paketleridir.
 4. E-Ticaret Web Hosting Paketleri : E-ticaret için birebir olan bu paketler depolama alanları fazladır. Büyük eticaret firmaları bu web hosting paketlerini tercih etmektedir.
 5. SEO Bayi Web Hosting Paketleri : SEO bir web sitesinin olmazsa olmazıdır, bu yüzden büyük çaplı firmalar kendi seolarını yükseltmek için seo web hosting paketlerini seçerek farklı IP’ler ile seolarını güçlendirmeye çalışırlar.
 6. Bayi Web Hosting Paketleri : Bayiweb veya reseller olarak bilinen bu paketler, bir çok web siteyi tek bir kontrol panelinden yönetmenize olanak sağlar. Çok web sitesi olan kullanıcıların tercih ettiği paketlerdir.

Diğer dikkat etmeniz gerekenler

Web hosting seçerken CPU – RAM miktarı oldukça önemlidir. Ne kadar fazla olur ise o kadar hızlı bir web siteniz olacaktır. Diğerleri ise Alt özellik dediğimiz FTP Hesap sayısı – Mail Hesap Sayısı – Veri Tabanı Hesap Sayısı – Alt Alan Adı Sayısı gibi özelliklerin ise sınırsız olmasıdır.

Doğru kullanımlı web hosting paketleri aşağıdaki gibi bir SSD sınırı olmalıdır. Diğer özelliklerinin sınırsız olması demek SSD yani barınma alanınıza bağlıdır. Disk alanı ne kadar çok olursa o kadar ” Alt alan adı, Email Hesabı, Veritabanı veya FTP hesabı ” oluşturursunuz. Ancak Inode Limitinin olmaması demek SSD alanı yani barınma alanınızı sonuna kadar kullanabileceğiniz anlamına gelir. Inode limiti demek dosya sayısı demektir. Hosting paketinizde dosya açma limiti olursa SSD’nin yani barınma alanının bir anlamı olmadığını gösterir.

web hosting paketleri

 

Bir Domain ve Hosting aldıktan sonra WordPress kurulumu nasıl yapılır?

cPanelden WordPress kurulumu yapmak en yaygın kullanımdır.

 • WordPress‘i web sitesinden indirin.
 • cPanel’e bağlanın.
 • cPanel üzerinden ” Dosya Yöneticisi > public_html ” içerisine girin.
 • ” Yükle ” butonuna tıklayarak WordPress zip dosyasını yükleyin, sonrasında zip dosyasını açın.
 • cPanel’e geri dönerek ” mySQL Veritabanı Sihirbazını ” bulup, veritabanınızı oluşturup adımları tamamlayın.
 • Oluşturduğunuz veritabanı bilgilerini, ” Dosya Yöneticisi > public_html > wp_config_sample.php ” içerisindeki
 • uygun yerlere girin ve kaydedin.
 • ” wp_config_sample.php ” dosyasını yeniden adlandırarak ” wp_config.php ” olarak değiştirin.

WordPress siteniz hazır! Bundan sonra web sitenize girerek gerekli kurulum işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

FTP yoluyla WordPress kurulumu

Bu anlatımda ücretsiz olan FileZilla FTP programının kullanımını anlatacağım.

 • Kullandığımız FTP aracını açınız.
 • ” Dosya > Site Yöneticisi ” tıklayın.
 • Web sitenize ait cPanel giriş bilgilerini yazın veya cPanel üzerinden ” FTP Hesabı ” oluşturarak bu alanı doldurun ve bağlantı kurun.
 • Sol tarafta bulunan dosyalar sizin bilgisayarınıza aittir. Sağ tarafta ise cPanel dosyaları bulunur.
 • Public_html dosyasını bulup içerisine girin, sonrasında wordpress.zip dosyasını sürükleyip programın içine bırakın ve zip dosyasını açın.
 • cPanel’e geri dönerek ” mySQL Veritabanı Sihirbazını ” bulup, veritabanınızı oluşturup adımarı tamamlayın.
 • Oluşturduğunuz veritabanı bilgilerini, FTP programından ” public_html > wp_config_sample.php ” içerisindeki uygun yerlere yazın ve dosyayı kaydedin.
 • ” wp_config_sample.php ” dosyasını yeniden adlandırarak ” wp_config.php ” olarak değiştirin.

Hepsi bu kadar! İyi çalışmalar dilerim. 😊

Önceki İçerikPsikoloji Türleri Nelerdir?
Sonraki İçerikWeb Tasarım Nedir?
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments