Çarşamba, Mart 16, 2022
Ana SayfaYaşamVICTORIA’S SECRET MELEKLERİNE VEDA EDİYORUZ

VICTORIA’S SECRET MELEKLERİNE VEDA EDİYORUZ

Son yıllarda sektörde sessizliğini koruyan ve el değiştirme söylentileri ile gündemde olan Victoria’s Secret, efsanevi yılbaşı defilesini de sonlandırmıştı. 2019 yılında ikonik şovunu sonlandıran Victoria’s Secret, şimdi ise “melek” döneminin sona erdiğini duyurdu.

 

 

Birçok modelin ulaşabileceği en yüksek nokta olarak bilinen Victoria’s Secret “melek” makamı, Gigi Hadid, Bella Hadid, Kendall Jenner, Naomi Campbell ve Tyra Banks gibi sayısız modeli, süper model seviyesine taşımıştı. Son zamanlarda erişilemez güzellik standartlarını desteklediği için eleştirilen Victoria’s Secret’ın yerini Rihanna’nın Savage x Fenty şovları doldurmuştu. Farklı bedenlerden ve ırklardan kadınları öne çıkaran Savage x Fenty defilesi, yeni moda dünyasının kurallarını belirlemiş ve Victoria’s Secret’ı oyun dışı bırakmıştı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü ‘The VS Collective’ ve ‘The Victoria’s Secret Global Fund for Women’s Cancers’ adlı iki insiyatif duyuran Victoria’s Secret, değişen moda dünyasına uyum sağlayacaklarının altını çizdi. VS Collective insiyatifini “Olumlu değişimi yönlendirmek için ortak bir tutkuyu paylaşan, sürekli büyüyen başarılı bir kadın grubu” olarak tanımlayan Victoria’s Secret, sosyal, kültürel ve ticari ilişkiler yoluyla yeni ortak programlar, devrim niteliğinde ürün koleksiyonları, ilgi çekici ve ilham verici içerikler oluşturmak ve kadınlar için hayati önem taşıyan amaçlar için destek toplamaya çalışacağını bildirdi. VS Collective bünyesinde dünya çapından modeller, aktivistler, sporcular ve sanatçılar olduğunu söyleyen Victoria’s Secret, Amerikan futbol şampiyonu Megan Rapinoe ve oyuncu Priyanka Chopra’nın bu topluluğa dahil olduğunu ekledi.

 

 

Aynı zamanda Sudanlı ve Avustralyalı model Adut Akech; fotoğrafçı Amanda de Cadenet; Çinli patenci Elleen Gu; İngiliz model ve aktivist Paloma Elsesser ve 2019’da Victoria’s Secret’ın ilk trans modeli olan Brezilyalı Valentina Sampaio’nun VS Collective toplumuna dahil olduğunu açıklayan Victoria’s Secret, yeni bir dönemin başlangıcı olduğunun altını çizdi. “Biz, Victoria’s Secret’ta kadınların öncü savunucusu olmak için harika bir yolculuktayız,” diyen marka CEO’su Martin Waters, yeni programın dramatik bir değişim olduğunu söyleyerek, “Bu, özümüzde kucakladığımız bir değişim. Bu yeni girişimler sadece başlangıç. Önümüzde yapacağımız çalışmalarla enerjik ve alçakgönüllüyüz.” diye ekledi.

 

 

Victoria’s Secret’ın geç de olsa böyle bir değişime imza atmasından mutlu olmamıza rağmen geçmişteki eleştirileri de unutamayız. Erkek dominantlığını destekleyen ve Jeffrey Epstein cinsel taciz skandalına karışarak cinsiyetçi tutumları ile boykot edilen Victoria’s Secret’ın 2020’de New York Times’ın haberi ile şirket kültüründe de taciz ve zorbalık olduğunu öğrenmiştik. 30’dan fazla çalışan ve eski çalışan ile röportajlar yapan New York Times, aynı zamanda mahkeme delillerini ve belgelerini öne sürmüştü.

Modelleri koruyan Model Alliance organizasyonu bu söylentilerin çıktığı zamanlarda Christy Turlington ve Amver Valletta gibi yıldızların da imzaladığı bir belge ile “Kraiyerlerini riske atma korkusuna rağmen öne çıkıp hikayelerini paylaşan cesur kadınlar ile birlikte duruyoruz,” demişti.

Şovun iptal edildiği Kasım 2019’da ise Victoria’s Secret’ın şirketi L Brands CFO’su Stuart Burgdoerfer, “Müşterilerimiz ile iletişim kurmaya devam edeceğiz ancak bu şovlarımızda olduğu gibi olmayacak. Sosyal medya gibi farklı platformlarda tüketiciler ile iletişim kuracağımıza emin olabilirsiniz,” demiş ve markanın bambaşka bir yol izleyeceğinin sinyallerini vermişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments