Sizden Gelenler

Tıp Dersleri

Tıp Dersleri

Merhabalar. Bu yazım bence tıpı hedefleyen ya da merak eden birçok kişiye fayda sağlayacak. Ben lise zamanımda acaba dersler nasıl, bir ders nasıl işleniyor, slaytlar kaç sayfa, sınavlar nasıl oluyor diye merak ediyordum. Bence benim gibi merak eden pek çok insan da vardır. Şu ana kadar gördüğüm derslerden kendi deneyimlerimi ve notlarımı size sunmaya başlayalım o zaman.

Tıp fakültesinde belirli bir konuyu pek çok alandan anlattıkları zaman dilimine kurul deniyor. Örneğin sindirim kurulu. Bu kurulda anatomi, fizyoloji , histoloji gibi her alan kendi açısından konuyu anlatıyor. Yani bizim okulunda öyle. Kurul sonunda da çoktan seçmeli sınav yapılıyor. Bu sınavın adı da komite. Ayrıca bizim okulumuzda KEG sınavları var. Bu kliniğe erken girişin kısaltması aslında. Burada pratik uygulamaları görüyoruz ve bundan sınav oluyoruz. Örneğin kalp masajının nasıl yapıldığı maket üzerinde gruplar halinde bize gösteriliyor. Herkes tek tek yapmayı deniyor ve yanlışlarımız vs söyleniyor. Yani bazı şeyler sadece teorikte kalmamış oluyor ve bence diğer derslere göre bu daha ilgi çekici oluyor. Laboratuvar sınavlarımız da oluyor. Mesela histoloji lablarında preparatları ders esnasında inceliyoruz. Bir yandan konular anlatılıyor aynı anda herkes mikroskobundan anlatılan dokuya yakından bakmış oluyor. Sınavda ise mikroskopla gösterilen yapı ve özellikleri kısaca soruluyor. Anatomi laflarını maalesef pandemi dolayısı ile tecrübe edemedim fakat orada da zilli sınavlar yapılıyor. Tabi bu anlattıklarım bizim okulumdaki sistem. Farklı işleyişler de var elbette. Alan dışı ve alan içi olarak seçmeli derslerimiz var klasik tıp dersleri dışında. Bunların sınavları da ayrı olarak yapılıyor. Ayrıca tıbbi ingilizce dersini biz ikinci sınıfta görmeye başlıyoruz. Okuldan okula değişmekle birlikte komite sınavlarının katsayıları da oluyor. Zamana göre kredisi artıyor. Yıl sonunda final sınavı yapılıyor. Bazı okullarda komitelerden toplamda aldığınız puan okul kararı ile belirlenen notun üzerinde ise final sınavına girmek zorunda kalmıyorsunuz. Fakat maalesef bizim okulda girilmek zorunda. Maalesef diyorum çünkü şuan sadece bir kez tecrübe etmiş olsam da gerçekten zorlu bir sınav oluyor ve ortalamayı aşağı çekebiliyor.

Gelelim derslerin işlenişine. Dersler genelde sabah 8.30 da başlıyor ve akşam 17.30 da bitiyor. Teorik derslerde hocalarımız konularını slaytlar üzerinden işliyor burası herkesin tahmin edebileceği gibi. Pratiklerde ise gruplara ayrılıyoruz ve gün içinde dönüşümlü olarak lab vb derslerimize katılıyoruz. Lab derslerine bir örnek vermek gerekirse aşağıdaki biyokimya lab örnek kağıdına bakabilirsiniz. Bunun gibi bir deneyi yapmayı deniyoruz ve pratiğimizi geliştiriyoruz . Derse hazırlanarak gidiyoruz ve ders sonunda mini bir sınav oluyoruz.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu