Cuma, Mart 18, 2022

Tıp Dersleri

Tıp Dersleri

Merhabalar. Bu yazım bence tıpı hedefleyen ya da merak eden birçok kişiye fayda sağlayacak. Ben lise zamanımda acaba dersler nasıl, bir ders nasıl işleniyor, slaytlar kaç sayfa, sınavlar nasıl oluyor diye merak ediyordum. Bence benim gibi merak eden pek çok insan da vardır. Şu ana kadar gördüğüm derslerden kendi deneyimlerimi ve notlarımı size sunmaya başlayalım o zaman.

Tıp fakültesinde belirli bir konuyu pek çok alandan anlattıkları zaman dilimine kurul deniyor. Örneğin sindirim kurulu. Bu kurulda anatomi, fizyoloji , histoloji gibi her alan kendi açısından konuyu anlatıyor. Yani bizim okulunda öyle. Kurul sonunda da çoktan seçmeli sınav yapılıyor. Bu sınavın adı da komite. Ayrıca bizim okulumuzda KEG sınavları var. Bu kliniğe erken girişin kısaltması aslında. Burada pratik uygulamaları görüyoruz ve bundan sınav oluyoruz. Örneğin kalp masajının nasıl yapıldığı maket üzerinde gruplar halinde bize gösteriliyor. Herkes tek tek yapmayı deniyor ve yanlışlarımız vs söyleniyor. Yani bazı şeyler sadece teorikte kalmamış oluyor ve bence diğer derslere göre bu daha ilgi çekici oluyor. Laboratuvar sınavlarımız da oluyor. Mesela histoloji lablarında preparatları ders esnasında inceliyoruz. Bir yandan konular anlatılıyor aynı anda herkes mikroskobundan anlatılan dokuya yakından bakmış oluyor. Sınavda ise mikroskopla gösterilen yapı ve özellikleri kısaca soruluyor. Anatomi laflarını maalesef pandemi dolayısı ile tecrübe edemedim fakat orada da zilli sınavlar yapılıyor. Tabi bu anlattıklarım bizim okulumdaki sistem. Farklı işleyişler de var elbette. Alan dışı ve alan içi olarak seçmeli derslerimiz var klasik tıp dersleri dışında. Bunların sınavları da ayrı olarak yapılıyor. Ayrıca tıbbi ingilizce dersini biz ikinci sınıfta görmeye başlıyoruz. Okuldan okula değişmekle birlikte komite sınavlarının katsayıları da oluyor. Zamana göre kredisi artıyor. Yıl sonunda final sınavı yapılıyor. Bazı okullarda komitelerden toplamda aldığınız puan okul kararı ile belirlenen notun üzerinde ise final sınavına girmek zorunda kalmıyorsunuz. Fakat maalesef bizim okulda girilmek zorunda. Maalesef diyorum çünkü şuan sadece bir kez tecrübe etmiş olsam da gerçekten zorlu bir sınav oluyor ve ortalamayı aşağı çekebiliyor.

Tıp Dersleri

Gelelim derslerin işlenişine. Dersler genelde sabah 8.30 da başlıyor ve akşam 17.30 da bitiyor. Teorik derslerde hocalarımız konularını slaytlar üzerinden işliyor burası herkesin tahmin edebileceği gibi. Pratiklerde ise gruplara ayrılıyoruz ve gün içinde dönüşümlü olarak lab vb derslerimize katılıyoruz. Lab derslerine bir örnek vermek gerekirse aşağıdaki biyokimya lab örnek kağıdına bakabilirsiniz. Bunun gibi bir deneyi yapmayı deniyoruz ve pratiğimizi geliştiriyoruz . Derse hazırlanarak gidiyoruz ve ders sonunda mini bir sınav oluyoruz.

Tıp Dersleri

Biyokimyadan devam edelim o zaman. Aşağıda gördüğünüz örnek slayttaki gibi aslında genel yapısı. Tepkimelerden, bu tepkimelerin basamaklarından oluşuyor. Kilit enzimler, o enzimin eksikliği ya da hiç olmaması nelere yol açar. Bunun sonucunda hangi madde artar ve bu neye neden olur. Biz bunu nereden anlar ve nasıl tedavi ederiz. Aslında ilaçların nerelere etki edeceğini ve sonuçlarını öğreniyoruz diyebiliriz. O madde vücudumuza girince nerde kullanılıyor fazla verirsek be olur gibi pek çok şeyin temelleri burada atılıyor. Ezberi gerçekten beni en çok zorlayan ders. Mantık pek fazla yok çünkü enzim adları ve belirli sıralar var. Tabi ki mantığı var ama ezber kısmı bence buz dağının görünmeyen yüzü gibi daha büyük. Bu yüzden en sevmediğim ders sanırım bu.

Tıp Dersleri

Şimdi biraz da fizyolojiye bakalım isterseniz. Fizyoloji bence tam anlamıyla mantık yürütme dersi. Bu ezber yok demek değil. Bu dersimizde de pek çok ezber bilgi var fakat anlamak için mantığını oturtmak çok önemli bir adım. Olay akışlarını ve birbiri ile bağlantılarını iyi bilmek gerekiyor. Bildiğimiz bütün teoriklerin insanda pratik bulmuş halini görüyoruz desek yanlış olmaz sanırım ve gerçekten çalışması zaman alan ve temelleri iyi oturtulmaz ise çok zor olan bir ders.

Gelelim çok sevilen ama bir o kadar da nefret edilen güzel dersimiz anatomiye. Tam anlamıyla tatlı bir bela kendileri. Öğrenmesi çok keyifli fakat oldukça zor. Bol tekrar gerektiriyor. Çok fazla bilgi var ve yetiştirmek oldukça zor. Bir yapbozun parçaları gibi öğrendikçe birbirini tamamlayan bilgiler aradı sıra geliyor. Hangi bölge işleniyorsa oraya giren arterler, çıkan venler, inerve eden sinirler, kaslar; e tabi bir de bunların yeri nerede, kim kimin komşusu, hangi damar hangi damara açılır, açıldığı noktanın, dallarının adlarının değiştiği noktaların yeri neresi, derken koca bir bilgi yumağı sizi bekliyor. Sizinle aşağıda kendi notumu paylaşıyorum.

Şimdi gelelim histolojiye. Benim favori derslerimdendir kendisi. Neden bilmem ama ben çok eğleniyorum çalışırken. Dokuları yakından takibe almak ve minik oluşumların bütünleşmesi bence heyecan verici. Aşağıda bir preparatın mikroskopta çektiğim görüntüsü var. Bu dokuları baktığımızda tanımamız, hangi tür hücreler bulunduğu, doku yapısı vs bilinmesi gerekiyor.

Tıp Dersleri

Genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Anlattıklarım kişiden kişiye değişebilir elbette. Bunlar benim naçizane görüşlerim. Her ne kadar zor da olsa verdiği zevk çok ayrı bende. Umarım sizde bunları okurken zevk almışsınızdır.
Mutlu kalın.

Yazar : Simge Dağ

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments