Çarşamba, Mart 16, 2022
Ana SayfaSizden GelenlerSümbül Çiçeği Bakımının Püf Noktaları

Sümbül Çiçeği Bakımının Püf Noktaları

Sümbül çiçeği bakımının püf noktaları bilinerek doğru şekilde ilgilenilmesi oldukça önemlidir. Bahar çiçeklerinden olan sümbül güzelliğiyle adeta büyülüyor. Sevimli, güzel kokulu çiçek sümbül her zaman baharı anımsatır. 15-20 cm boyunda, soğan ve zambak ailesinden olan sümbül açılarak bir salkım şekline gelir. Pembe, mor, sarı, mavi renklerde açılmakta olup suda yetiştirilebilir. Mart ve Nisan aylarındaysa rengi beyazdır.

Sümbülü suda tutmak için geniş ağızlı, dar boğazlı saksılara ihtiyaç duyulur.  Sümbül yetiştirilirken bahçelerde don tehlikesinden korunan yerlerde ki saksılara gömülmesi oldukça önemlidir. Kışın saksılar topraktan çıkarılıp örtüyle çevresi korunmalıdır. Tomurcukları dokunulabilir şekle gelip belirgin olduğunda da lavanta ışığa getirilmelidir. Baharın sembolü olan sümbül çiçeğinin soğanı da yıllar boyunca saklanabilir. Sümbül dikimi apartman ortamında, açık havada, saksılarda yapılabilmektedir. Bahçe sümbülü kokusu ve görüntüsüyle baharın gelişini müjdeler.

Tohumları sarılık, iştah açıcılık, bel soğukluğu gibi hastalıklarda tedavi edicidir. Sümbül yaprakları ve çiçekleriyse sonbahar veya yaz aylarının başında toplanır.  Cilde iyi gelmesi, idrar söktürücü, mikrop kırıcı etkisi, kısa sürede ateşi düşürmesiyle sümbül oldukça faydalıdır.

Sümbül Çiçeği Tencereye Nasıl Dikilir?

Sümbül Çiçeği Bakımının Püf Noktaları
A beautiful field of grape hyacinth flowers on a sunny day

 

Suda sümbül yetiştirme en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Sümbülü tencereye dikmek için şu adımlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Doğru Soğan Seçimi: Yetiştirilmek için uygun soğan seçmek çiçeğin ekiminde en önemli ve ilk adımdır. Seçilen soğan şu şartları karşılamalıdır:

-Soğanlar dondurulmamalıdır.

-Yumuşak dokulu ve hafif soğanlar tercih edilmemelidir.

  • Vazo Seçiminin Önemi: 14-15 cm, 30 cm yüksekliğinde orta boy bir vazo seçilmelidir. Tencere dibinde delikler çakıl taşlarıyla örtülmelidir. Bu şekilde fazla su kolaylıkla çıkarılabilir.
  • Doğru Toprak Seçimi: Sümbül yetiştirmek için en uygun toprak kum karışımlı, çürük yapraklı topraktır. Lavanta çiçeklerini saksılara dikmek için en iyi toprak oranları %70 kum, %10 kokopat, %10 yaprak toprakları, %20 turba yosunlarından oluşur. 2/3 oranında kum kullanılması, 1/3 oranında besin karışımı da uygundur. Sümbül bahçede yetişir mi sorusuna yetişebileceği cevabını verebiliriz. Bahçelerde uygun toprak olduğunda yetişmesi, bakımı ve çoğalması da kolay olmaktadır.
  • Ekilme Yöntemi: Dikim yataklarına nazik şekilde sümbül soğanları ekilmelidir. Tüm soğanlar ekim yataklarından toprağa, soğan ucundan 3-4 cm uzağa konulmamak için özen gösterilmelidir. Soğan henüz doruğa ulaşmamışsa tüm soğan ekim yatağına konulmalıdır.

Sümbül Soğanı Vazoda Nasıl Saklanır?

Sümbül çiçeklerini diktikten sonra saksılarda bir kez sulamak gerekir. Sümbül soğanı nasıl saklanır sorusuna soğanın sonrasında 10 hafta boyunca 9 santigrat derece altında sıcaklıkta bir ahır gibi serin, karanlık yerde, merdiven altınsa saklanmalıdır cevabını verebiliriz. Işıktan korunmak için saksılar hafif olmalı, soğuk değişikliklerine dayanarak kumla kaplanmalıdır. Bu süre içinde bitki 7 ile 10 gün aralıklarla sulanmalıdır. 6 hafta sonra yaprakların köklerinin çıkıp çıkmadığını görmek için saksıya bakılması gerekir.

Sümbül Ne Zaman Ekilir?

Sümbül çiçeği sonbahar başı dönemlerinde filizlenmeye başlar. Bu sebeple sonbaharda dikilmesi uygundur. Sümbül sadece sonbaharda dikilir demek yanlış olup elinize hangi mevsim soğan geçmişse dikebilirsiniz. Sümbül soğanı nasıl saklanır sorusuna en doğru cevapsa toprakta dikerek saklanabileceğidir. Ne kadar derine dikileceğine karar vermek için soğan boyuna bakılması gerekir. 2 boy ölçüde daha derine soğanlar ekilmelidir. Kış gibi daha soğuk zamanlarda veya sonbaharda çiçek ekildiyse eker ekmez sulanması gerekir. Sonrasında toprak nemi azaldıkça sulanma yapılmalıdır. Sümbül bakımına dikkat edildiğinde sonuçları çok güzel olacaktır. İlkbahar ilk günlerine dek dışarıda, soğukta tutulan soğanlar sonrasında güneşli yere alınmalıdır.

Sümbül Nasıl Çoğaltılır?

Sümbül çiçeğinin çoğaltılması için 2 yöntem bulunur. Birinci yöntem köklerinden ayırmadır. Kökten çıkan çiçek uzantıları sökülerek farklı saksılara ekilmektedir. Bu en basit yöntem olup çabuk sonuçlar verir. Tohumla çoğaltılması da diğer bir yöntemdir.

Sümbül çiçeği solunca ne yapılır sorusuna tohumla çoğaltmak istenmiyorsa çiçekler solduktan sonra kesmeli ve bekletmemelidir cevabını verebiliriz. Kesilme sebebiyse sümbül soğanının sonraki yıl için kendini iyi koruması, yavru oluşturmak için yönelmesidir. Tohumlar olgunlaştığı zamansa tohumlar alınarak Ağustos ay sonuna dek bir yerde saklanmalıdır. Karıncalardan uzak alanlar tercih edilmelidir. Sümbül tohumları kolaylıkla çimlenmektedir. Çimlenen sümbüllerin çiçeklenecek kadar büyümeleriyse uzun sürer. Eksiksiz bakımlar sonrasında en az 3 yıl en çok 6-7 yılda çiçek açar.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments