Perşembe, Mart 17, 2022
Ana SayfaEkonomi FinansSanal Pos Ödeme Sistemleri

Sanal Pos Ödeme Sistemleri

Sanal POS ödeme sistemleri, gelişen ve dönüşen dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan sistemlerdir. İnternete erişimin kolaylaşmasıyla birlikte, internet kullanımı her alanda artmıştır. Buna online ödemeler de dahildir. Birçok işlemde olduğu gibi ödeme işlemlerinde de kolaylık ve hız bakımından online sistemler tercih edilmektedir. Bu da sanal POS ödeme sistemlerine yönelik olan ilgiyi ve online POS kullanımını arttırmıştır. Bugün birçok banka ve ödeme kuruluşları bu hizmeti sağlamakta, birçok işletme de bu hizmeti talep etmektedir.

Sanal POS, fiziki POS cihazına gerek duyulmadan, internet üzerinden ödeme işlemleri yapabilmeyi sağlayan sanal bir araçtır. Bugün birçok işletme bu yöntemi tercih etmektedir. İşletmelerin online ödemi sistemlerini tercih etmesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ödeme işlemlerinin hızlı ve kolay bir şekilde halledilebilmesi
 • Her an erişime açık olması ve 7/24 ödeme yapma imkanı tanıması
 • Zamandan tasarruf ettirmesi
 • Süreç takibinde kolaylık sağlaması
 • Raporlama işlemini kolaylaştırması

Sanal POS Ödeme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Online ödeme sisteminde oldukça yaygın kullanılan online POS, internette çevrimiçi bir şekilde kullanılmaktadır. Online POS aracılığıyla işletmeler, kendi web siteleri üzerinden e-ticaret yapabilmektedir. İşletmeler, sanal POS ödeme sistemlerini bankalar ya da ödeme kuruluşları aracılığıyla sanal pos edinerek kullanabilmektedirler. Online POS edinmek için işletmelerin, öncelikle bankalara ya da ödeme kuruluşlarına, istenen evrak ve belgelerle başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurusu onaylanan işletmelerin, e-ticaret işlemlerini yapabilecekleri bir web sitesi kurmaları gerekmektedir. Açılan web sitesi, sahip olunan online POS cihazı siteye entegre edildikten sonra, online işlem yapılabilir duruma gelir.

Sanal POS Ödeme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kullanıma hazır hale gelen web sitesine giriş yapan müşteriler, kendi kullanıcı adı ve şifreleriyle site giriş yaparlar. Yapmak istedikleri işlem için, ödeme ekranında kart bilgileri girerler ve işlemi oynarlar. Yapılan işlemin onayından sonra, ödenmiş olan tutar, müşteri hesabından önce banka ya da kuruma geçer, sonrasında web sitesi sahibinin hesabına aktarılır. Bu şekilde online ödeme gerçekleşmiş olmaktadır.

Sanal POS Hizmetini Nereden Temin Edilebilir?

 • Banka Sanal Posları : Bu sistemde, işlem yapılacak web sitesine giriş yapan müşteri, yaptığı ödemeyi onayladıktan sonra tutarı bankaya aktarmış olur. Bankanın anlaşmasına göre belirlenen süre içerisinde, bu ödeme banka tarafından işletmenin hesabına aktarılmaktadır. İşletme, kendine uygun olan ve bu hizmeti sunan herhangi bir bankadan sanal pos temin edebilir.
 • Ödeme Kuruluşları Sanal Posları : Bankalar dışında sanal pos hizmeti sunan çeşitli firmalar da bulunmaktadır. Bu kuruluşların sunduğu avantajlardan biri tüm banka sistemlerini tek bir online posta toplayabilmesidir.

Sanal POS Hizmeti Veren Banka ve Kuruluşlar

Online POS hizmeti sağlayan ödeme kuruluşları :

 1. Iyzico
 2. PayU
 3. HepsiPay
 4. PayNet
 5. iPara
 6. TürkPOS

Bu hizmeti sağlayan bankalar :

 1. Vakıfbank-VPOS-724
 2. Akbank- Sanal AKPOS
 3. QNB Finansbank-FinansWebPOS
 4. Garanti Bankası-Garanti Sanal POS
 5. Yapı Kredi Bankası- POSNET
 6. DenizBank- DenizPOS
 7. Halkbank Sanal POS
 8. İş Bankası Sanal POS
 9. Ziraat Bankası Sanal POS
 10. ING Bank Sanal POS

Hangi Sanal Pos Tercih Edilmeli?

İşletmeler hangi online POS’u tercih edeceklerine karar verirken önceliklerini değerlendirmelidir. Bununla birlikte, temin edecekleri online POS’u hangi banka ya da ödeme kuruluşundan alacaklarsa, bu kurumların sundukları avantajlar da incelenmeli ve karşılaştırma yaparak karar vermelidir. Karar aşamasında şu noktalar dikkate alınabilir:

 • Farklı para birimleri ile ödeme işlemi yapılabilmesi
 • Güvenli bir alt yapı sistemi
 • Ödeme kolaylığı sağlaması
 • Yapay zeka ile koruma sağlaması
 • Alternatif ödeme yöntemi sunması
 • İşletmeye sunduğu destek
 • Ücret miktarı
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments