Çarşamba, Mart 16, 2022
Ana SayfaBilimProbiyotik Vajinal Sağlığına Faydaları

Probiyotik Vajinal Sağlığına Faydaları

Probiyotik nedir ve faydaları nelerdir?

“Probiyotik” kelimesinin kendisi, birlikte ‘yaşam için’ anlamına gelen iki Latince pro ve biota kelimesinin birleşmesinden doğmuştur; Vücudunuzun çok büyük miktarda mikroorganizma içerdiğini düşünürsek, bu uygun bir tanımdır. Bu sayının vücudunuzun hücre sayısından on kat fazla olduğu düşünülmektedir.

Birçoğumuz bağırsakta probiyotiklerin faydalarının farkındayız, ancak artık ağızdan alınan bazı probiyotik türlerinin mide-bağırsak yolunda hayatta kalabildiğini ve rektumdan vajinaya çıkabildiğini biliyoruz.

Farklı probiyotik yiyecek türleri nelerdir?

Probiyotik içeren gıdalar veya faydalı bakteri üretimine yardımcı olan yiyecekler arıyorsanız, uzağa bakmanıza gerek kalmayacak. İşte en iyi probiyotik yiyeceklerin bazıları;

 • Yoğurt: Süpermarkette satın aldığınız yoğurtların çoğu probiyotik içerir. Etiketi okuyun ve yoğurdun canlı kültürler içerdiğini görürseniz, o zaman probiyotik içerdiği anlamına gelir.
 • Lahana turşusu ve diğer fermente gıdalar. Fermente gıdalar , iyi bakterilerin büyümesini destekleyen organik asit bakımından yüksektir.
 • Elma sirkesi
 • Salamura sertleştirilmiş zeytin
 • Ekşi mayalı ekmek
 • Süzme peynir

Probiyotik Vajinal Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Vajinal probiyotikler sağlıklı bir vajinal dengeye nasıl katkıda bulunur diye merak ediyorsanız; vajinal ekosistem içinde hormonlar, bakteriler ve asitlik seviyeleri arasında hassas bir denge vardır. Vajina enfeksiyonları, vajinadaki baskın bakteri olan Lactobacilli, başka bakteriler veya mantar mikroorganizmaları tarafından ele geçirildiğinde ortaya çıkabilir.

probiyotik vajinal sağlık

Lactobacilli tipik olarak vajinadaki en yaygın bakteridir. Diğer zararlı bakterilerin büyümesini engelleyen laktik asit üretirler. Vajinal florayı değiştirebilecek yaygın hazırlayıcı faktörler şunları içerir:

 • Bazı ilaçlar
 • Artan hormon seviyeleri
 • Zayıf bağışıklık sistemi
 • Yeni cinsel partnerler

Lactobacilli’nin hakim olduğu sağlıklı vajinal flora, enfeksiyöz ajanların hasara neden olmasını önleyen ilk savunma hattı görevi görür. Probiyotiklerin, özellikle vajinadaki Lactobacilli’nin aşağıdaki şekillerde çalıştığına inanılmaktadır:

 • Vajinal ortamı asidik tutan laktik asit üretimi. Asit ortamı, ‘kötü’ böceklerin büyümesini zorlaştırır.
 • Lactobacilli tarafından hidrojen peroksit üretimi, kötü bir mikroorganizma için sert bir ortam yaratır ve gelişme olasılığını azaltır.
 • Lactobacilli, diğer organizmaların vajina duvarına yapışmasını ve tutunmasını engelleyebilir. Ayrıca vajinal duvara zaten yapışmış olan diğer mikroorganizmalarla rekabet edebilir ve onların yerini alabilir.
 • Probiyotiklerin ayrıca bağışıklık sistemini uyardığı ve hücreleri kötü mikro organizmaları öldürmek için aktive ettiği düşünülmektedir.

Vajinal floranızı kontrol altında tutun

vajinal flora düzenleyici

İşte vajinal enfeksiyonu önlemenin ve sağlıklı vajinal florayı teşvik etmenin bazı yolları:

 1. Nefes alabilen doğal liflerden yapılmış iç çamaşırları tercih edin. Bu, mantarın gelişmesini önlemeye yardımcı olur.
 2. Vajinadaki florayı değiştirebileceğinden, kadınsı deodorant spreyleri, sabun ve tuvalet kağıdı gibi parfümlü ürünlerden kaçının.
 3. Tuvalete giderken mikro organizmaların anüsten yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceği için önden arkaya doğru silin.
Biliyor musun?Bağırsak ve vajinada yaşayan 80’den fazla Lactobacilli türü vardır!
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments