Çarşamba, Mart 16, 2022
Ana SayfaKitap ÖnerileriOkunması Gereken Kitaplar 2022

Okunması Gereken Kitaplar 2022

Okunması Gereken Kitaplar 2022

İlk yazdığım öneri niteliğinde hazırladığım seriye buradan ulaşabilirsiniz ; “Okunması Gereken Kitaplar 2021”

1. 72. Koğuş – Orhan Kemal

Orhan Kemal’in romanlarından biri olan bu yapıt 1987 ve 2011 yıllarında sinemaya uyarlanmıştır. Kitap, bir hapishanenin 72. Koğuşunda geçen olayları anlatmaktadır. Bu koğuşta hapishanenin en yoksul insanları kalmaktadır. Koğuştaki kişilerden birine annesi tarafından yıllar sonra yüklü miktarda para gönderilmesi koğuşu nasıl etkiler dersiniz? Peki ya paranın gönderildiği kişiyi nasıl etkiler? Bu kişi yıllardır açlık ve sefalet içinde beraber yaşadığı arkadaşlarıyla parasını paylaşmayı mı tercih edecektir yoksa başka bir koğuşa geçip refah içinde yaşamayı mı tercih edecektir? Kitap, bu koğuştaki maddi ve manevi sefilliği bu olay çerçevesinde ortaya koymaktadır. Kısacası, dram seviyorsanız 72. Koğuş mutlaka okumanız gereken bir kitaptır.

Koğuş - Orhan Kemal

 

2. Murtaza – Orhan KEMAL

Türk edebiyatının en önemli klasiklerinden biridir. Yunanistan ile yapılan mübadele sonrasında ailesiyle beraber Türkiye’ye göç eden Bekçi Murtaza’nın yaşadıklarını anlatır. Dürüstlük, adalet, işine bağlılık gibi kavramların bizi hep daha ileriye götürmesini veya bizimle ilgili olumlu intiba bırakmasını, hiç değilse bize zarar vermemesini bekleriz. Peki ya dürüstlüğü, adaleti, işine bağlılığı abartırsak? İşte Murtaza tam olarak böyle bir karakterdir. Dürüst yaşamayı ve işine bağlılığı kendine ilke edinmiş olan karakterin başına gelenleri anlatan bu roman insanı hem güldürür hem düşündürür.

Murtaza - Orhan KEMAL

 

3. Hayvan Çiftliği – George Orwell

Hayvan çiftliği fabl türünde yazılmış bir romandır. Olayların geçtiği çiftlikte bir domuzun ölmeden önce gördüğü ve diğer hayvanlara anlattığı bir rüya çiftlikte hayvanların birleşerek ayaklanma başlatmasına sebep olur. Başlangıçta ayaklanma lehlerine sonuçlanan hayvanların süreçte ve sonuçta başlarına gelen olaylar anlatılır. Kitabın asıl çarpıcılığı da bu süreç ve sonuçtadır.

Hayvan Çiftliği - George Orwell

 

4. Genç Werther’in Acıları – Goethe

Aşk acısı mı çekiyorsunuz? Âşık olduğunuz kişinin hayatında başka biri mi var? İşte tam size göre bir kitap. Başkahramanımız Werther, yaşadığı olayları arkadaşına mektup yazarak anlatmaktadır. Kitap, bu mektuplardan oluşmaktadır. Werther bir kıza âşık olmuştur fakat kız başka biriyle evlenmiştir. Werther’in bu tutkulu ama imkânsız aşkı onu hazin bir sona doğru sürüklemektedir.

Genç Werther’in Acıları - Goethe

 

5. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat – Stefan Zweig

Hayatta yaşanan olaylara çok yönlü bakabilmek ne kadar da önemlidir. Toplumlar tarafından tasvip edilmeyen/yadırganan belli başlı olaylar vardır. Örneğin yaşlı bir kadının ailesinden vazgeçerek kendinden yaşça çok genç ve yeni tanıştığı bir erkekle kaçması/kaçmak istemesi toplum tarafından yadırganabilir ve bu olayın toplum tarafından yadırganacağını düşünen/tahmin eden insanlar yaşadıklarını gizlerler. Peki, olayın “perde arkası” nedir? Bunu bilenler yalnızca o olayı yaşayan insanlardır. İşte bu kitap tam olarak bunu anlatmaktadır. Kitapta yaşlı bir kadının geçmişinde yaşamış olduğu ve yıllarca herkesten sakladığı bir ilişkiyi itiraf etmesi, yeni tanıştığı genç bir adama kaçmak istemesi hatta bu yönde çaba sarf etmesi ve olayların nasıl geliştiğini tüm gerçekliğiyle anlatması yer alır. Bunları anlatırken beklediği şey yalnızca bir kişi tarafından da olsa anlaşılmaktır.

Bir Kadının Yaşamından 24 Saat - Stefan Zweig

 

6. Dönüşüm – Franz Kafka

Bu kitap Franz Kafka’nın en çok okunan eseridir. Sayfa sayısı olarak oldukça kısa bir kitaptır fakat anlattığı çok şey vardır. Ne anlamanız gerektiğini size doğrudan kitap söylemez, sizin çıkarımlar yapmanızı bekler. Olay başkahraman Gregor Samsa üzerinden verilmiştir. Bir sabah uyandığında dev bir böceğe dönüşmüş olan Gregor Samsa’nın başına gelenler ve ailesinin ona karşı davranışları anlatılmıştır. Bu kitaptan benim çıkarımım şudur: İnsanların işine yaramayı bıraktığınızda ya da onların işine yaramaz hale geldiğinizde bir böcekten farkınız yoktur.

 

Dönüşüm - Franz Kafka

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments