Çarşamba, Mart 16, 2022
Ana SayfaKitap ÖnerileriOkunması Gereken Kitaplar 2021

Okunması Gereken Kitaplar 2021

Okunması Gereken Kitaplar 2021

Bir Türkçe öğretmeni adayı olarak çok sevdiğim ve mutlaka okunması gerektiğini düşündüğüm kitapları sizlerle paylaşmak istedim.

1. Sol Ayağım – Christy BROWN

Beyin felci ile dünyaya gelen bir adamın çocukluğundan itibaren yaşadığı olayları anlatmaktadır. Bu adam sadece sol ayağının parmaklarını kullanabilmektedir. Tam bir başarı hikâyesidir diyebilirim. Kitabı okurken elinizden bırakamayacağınızı düşünüyorum. Çok sürükleyici ve duygu yüklü bir kitaptır. Birkaç sene sonra öğretmen olduğumda öğrencilerime de rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitaptır.

Sol Ayağım – Christy BROWN

2. Bereketli Topraklar Üzerinde – Orhan KEMAL

Bu kitabın Orhan Kemal’in en başarılı romanlarından biri olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı okumak için biraz dram seviyor olmanız gerektiğini de belirtmeliyim. Üç arkadaşın çalışmak için köylerinden ayrılıp Çukurova’ya gitmeleri ve akabinde yaşanan olayları anlatan bu kitabın filmi de yapılmıştır.

Bereketli Topraklar Üzerinde – Orhan KEMAL

3.Ruh Adam – Hüseyin Nihal ATSIZ

İmkânsız aşk denince aklıma gelen ilk kitaptır. Bu kitabı okuduktan sonra Hüseyin Nihal Atsız’ın tüm kitaplarını aldım ve okudum. Çok etkileyici bir kitap olduğunu düşünüyorum. Konusu, eski bir askerin edebiyat öğretmeni olan eşinin öğrencilerinden birine âşık olmasıdır. Ayrıca kitabın içindeki şiirler de çok güzeldir. İkinci defa okuduğum tek kitaptır.

Ruh Adam – Hüseyin Nihal ATSIZ

4. Körlük – Jose SARAMAGO

Şu sıralar çok popüler olan kitaplardan biridir. Konusu, körlüğün salgın şeklinde insanlara bulaşmasıdır. Herkes kör olmasına rağmen gözleri gören bir kadın vardır. Bu kitapta gözleri gören kadın, onun çevresindeki körler ve diğer körlerin yaşadıkları anlatılmaktadır. Çok orijinal bir konunun sürükleyici şekilde işlendiğini söyleyebilirim. Ayrıca bu kitabın filmi de yapılmıştır. Kitabı zaten okudum diyorsanız bu kitabın devamı olan “Görmek” kitabını da okumanızı tavsiye ederim.

Körlük – Jose SARAMAGO

5. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan ZWEIG

Bu kitabı listeye ekleme sebebim beni ağlatan tek kitap olmasıdır. Çok kısa bir kitaptır, elinize almanızla bitirmeniz bir olur. Özellikle platonik aşk yaşayanların kesinlikle okuması gerektiğine inanıyorum. Hele ki platonik aşkı yaşamakta olduğunuz sıralar okursanız siz de benim gibi kesinlikle ağlayacaksınız.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan ZWEIG

6. Büyük Saat – Turgut UYAR

Turgut Uyar’ın tüm şiirleri bu bitapta toplanmıştır. Şiir seviyorsanız mutlaka alıp okumalısınız. Ben özellikle “Göğe bakma durağı” şiirini çok sevdim. Yakın çevremdeki şiir severlere de önerdiğim bir kitaptır.

Büyük Saat – Turgut UYAR

7. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephan R. COVEY

Kişisel gelişim kitabıdır. Bu listeye dâhil etme sebebim okuduğum en iyi kişisel gelişim kitabı olasıdır. Notlar alarak okumanızı tavsiye ederim. Kişisel gelişim kitaplarını okuduktan sonra “Gerçekten benim için faydalı oldu mu ?” sorusunu hep sorarım ve bu kitabın bana fayda sağladığına inanıyorum. Okursanız memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephan R. COVEY

8. Mürebbiye – Stefan ZWEIG

Mürebbiye kısa bir kitaptır. İçerisinde üç kısa öykü bulunmaktadır. Kısa öyküler ilginizi çekiyorsa tavsiye ediyorum. Bir solukta okuyup bitirebileceğiniz bir kitap. Yazarın en sevdiğim kitaplarından biridir.

Mürebbiye – Stefan ZWEIG

9. Susuz yaz – Necati CUMALI

Necati Cumalı’nın birçok eserini okuma fırsatı buldum. Susuz yaz, yazarın okuduğum ilk kitabıdır. En başarılı olanının da bu kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap 11 öyküden oluşmakta. Okurken konu ve karakterler için üzülebilirsiniz çünkü öyküler gerçek hayattan alınmış gibi geliyor. Kitap, ismini içindeki bir öyküden alıyor. Bu öykünün filmi de yapılmıştır.

Susuz yaz – Necati CUMALI

10. Yolların Sonu – Hüseyin Nihal ATSIZ

Kısa bir şiir kitabıdır. Yazarın tek şiir kitabıdır. İçeriğinde milliyetçi şiirler bulunmaktadır. Hüseyin Nihal’in şiirleri de en az romanları kadar etkileyicidir. Şiir sevmiyorsanız bile bu kitabı okuduktan sonra sevmeye başlayabilirsiniz.

Yolların Sonu – Hüseyin Nihal ATSIZ

11. Fatih-Harbiye – Peyami Safa

Geçtiğimiz yıllarda dizisi çekilmiş olan bir romandır. Roman, ismini olayların geçtiği yerlerden almıştır. Konusunu İstanbul’un bir mahallesinde yaşayan Neriman’ın şark ile garp arasında kalmasıdır diye özetleyebiliriz. Romanda şark ve garbı temsil eden iki erkek karakter vardır. Okurken kendi fikirlerinizi sorgulayacağınız ve Neriman’ın tercihini öğrenmek için sabırsızlıkla bekleyeceğiniz bir romandır.

Fatih-Harbiye – Peyami Safa

12. Görmek – Jose Saramago

Körlük kitabının devamıdır. Listeye ekleyip eklememe konusunda biraz düşündüm ve eklemem gerektiğine kadar verdim. Bunun sebebi çevremde Körlük kitabını okuyan kişilerin Görmek kitabından haberdar olmaması ve haberdar olanların da okuyup okumama konusunda tereddüt etmesidir. Körlük kitabını okuduktan sonra bu kitabın kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum. Körlük kitabındaki olayların dört yıl sonrasında nasıl bir hal aldığını ancak bu kitabı okuyarak öğrenebilirsiniz. Okumazsanız bir kitabı yarım bırakmış sayılırsınız.

Görmek – Jose Saramago

 

Not: sıralamanın bir önemi yoktur. Bu kitapların hepsinin değerli ve güzel olduğunu düşünüyorum. Umarım sizin de hoşunuza giderler.

Yazar : Gizem Duman

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments