Kitap ÖnerileriSizden Gelenler

Okunması Gereken Kitaplar 2021

Okunması Gereken Kitaplar 2021

Bir Türkçe öğretmeni adayı olarak çok sevdiğim ve mutlaka okunması gerektiğini düşündüğüm kitapları sizlerle paylaşmak istedim.

1. Sol Ayağım – Christy BROWN

Beyin felci ile dünyaya gelen bir adamın çocukluğundan itibaren yaşadığı olayları anlatmaktadır. Bu adam sadece sol ayağının parmaklarını kullanabilmektedir. Tam bir başarı hikâyesidir diyebilirim. Kitabı okurken elinizden bırakamayacağınızı düşünüyorum. Çok sürükleyici ve duygu yüklü bir kitaptır. Birkaç sene sonra öğretmen olduğumda öğrencilerime de rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitaptır.

2. Bereketli Topraklar Üzerinde – Orhan KEMAL

Bu kitabın Orhan Kemal’in en başarılı romanlarından biri olduğunu düşünüyorum. Bu kitabı okumak için biraz dram seviyor olmanız gerektiğini de belirtmeliyim. Üç arkadaşın çalışmak için köylerinden ayrılıp Çukurova’ya gitmeleri ve akabinde yaşanan olayları anlatan bu kitabın filmi de yapılmıştır.

3.Ruh Adam – Hüseyin Nihal ATSIZ

İmkânsız aşk denince aklıma gelen ilk kitaptır. Bu kitabı okuduktan sonra Hüseyin Nihal Atsız’ın tüm kitaplarını aldım ve okudum. Çok etkileyici bir kitap olduğunu düşünüyorum. Konusu, eski bir askerin edebiyat öğretmeni olan eşinin öğrencilerinden birine âşık olmasıdır. Ayrıca kitabın içindeki şiirler de çok güzeldir. İkinci defa okuduğum tek kitaptır.

4. Körlük – Jose SARAMAGO

Şu sıralar çok popüler olan kitaplardan biridir. Konusu, körlüğün salgın şeklinde insanlara bulaşmasıdır. Herkes kör olmasına rağmen gözleri gören bir kadın vardır. Bu kitapta gözleri gören kadın, onun çevresindeki körler ve diğer körlerin yaşadıkları anlatılmaktadır. Çok orijinal bir konunun sürükleyici şekilde işlendiğini söyleyebilirim. Ayrıca bu kitabın filmi de yapılmıştır. Kitabı zaten okudum diyorsanız bu kitabın devamı olan “Görmek” kitabını da okumanızı tavsiye ederim.

5. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan ZWEIG

Bu kitabı listeye ekleme sebebim beni ağlatan tek kitap olmasıdır. Çok kısa bir kitaptır, elinize almanızla bitirmeniz bir olur. Özellikle platonik aşk yaşayanların kesinlikle okuması gerektiğine inanıyorum. Hele ki platonik aşkı yaşamakta olduğunuz sıralar okursanız siz de benim gibi kesinlikle ağlayacaksınız.

6. Büyük Saat – Turgut UYAR

Turgut Uyar’ın tüm şiirleri bu bitapta toplanmıştır. Şiir seviyorsanız mutlaka alıp okumalısınız. Ben özellikle “Göğe bakma durağı” şiirini çok sevdim. Yakın çevremdeki şiir severlere de önerdiğim bir kitaptır.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu