Çarşamba, Mart 16, 2022
Ana SayfaFotoğrafçılıkObje Çekiminin Püf Noktaları

Obje Çekiminin Püf Noktaları

Obje çekiminin püf noktaları arasında özenli, estetik kaygılarla, özen göstererek çekim çekmek vardır. İnsanlar görselliğe önem veren, estetik kaygıları önemseyen varlıklardır. Yediğimiz yemekten giydiğimiz ayakkabıya kadar her şeyde estetiklik ararız. Obje çekiminde dikkat çeken unsurlar arasında görselliğe önem vermek başta gelir.

Obje çekimleri yapılırken ne amaçla çekileceğine karar verilerek işe başlanmalıdır. Çekimlerin ticaret sitelerinde mi kullanılacağı, hobi olarak mı çekildiği kullanım amacına göre dikkat edilerek başlanmalıdır. Ürün çekim tüyoları arasında doğru kompozisyon, açı oldukça önemlidir. Çekimlerin aceleyle yapılmaması, yüksek çözünürlüklü olması gerekir. Düşük kalitede olan fotoğraflar web sitelerinin kötü görülmesine, web sitenin ziyaretçi sayısını azaltacaktır.

Obje Çekimlerinde Dikkat Edilecekler

Obje Çekiminin Püf Noktaları

Söz konusu objeler fotoğraf aracılığıyla tüketiciye canlı olarak sunulmalıdır. Obje fotoğrafları tam da bu noktada önem kazanır. Ürün fotoğraflarının bulanık, flu olmaması gerekir. Kameranın doğru şekilde ayarlanması gerekir. Profesyonel fotoğraf makinesi kullanılıyorsa lens, diyafram araçlarının ayarlarına dikkat edilmelidir. Obje fotoğraflarında doğru ışık oldukça önemlidir. Objeler çok parlak olmamalı. Fotoğraf makinesinde ışık ayarı, ışık açısı buna göre ayarlanmalıdır. Işık ya da flash’ın üzerin üzerinde yansıma bırakmamasına önem verilmelidir.

Stüdyo ve ürün fotoğrafçılığında tek amaç yaratıcı fotoğraf çekmektir. Ürün satışını artıran, mağaza vitrinlerine ilham sunan fotoğraflar için öncelikle iyi kompozisyon, kurgu gerekir. Beyaz fonda ürün çekimi en sık tercih edilenler arasında yer alır. Kompozisyon bilgisi yüksek fotoğrafçılar görünen arkasında görünmeyeni bulma konusunda ustadır. Yaratıcılığın sınırlarını üste çıkarmak için çalışmak gerekir.

Doğru Obje Seçiminin Önemi

İlk olarak öncelikle kullanılacak objelerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Makyaj malzemeleri fotoğraflanacak ise temizliğine, dikkat çekmesine önem verilmelidir. Birbirine yakın boyutta olan objeler seçilmesi önem taşır. Örnek verecek olursak meyve fotoğraflarında armut çekimi yapılacaksa eşit boyutlu, lekesiz olanlar tercih edilmelidir. Beyaz arka plan önünde en net şekilde duranlar tercih edilmelidir.

Ekipman Seçiminin Önemi

Obje çekimlerini yaratıcı hale getirmek için öncelikle sağlam ekipman bulundurmak gerekir. Doğru obje seçildikten sonra stüdyo çekimleri için uygun kameralar, tripod, ışık kaynağı seçilmelidir. Işık şemsiyeden süzülerek, yumuşayan flaş ışıkları, difüze gün ışıkları kullanılabilir. E-ticaret ürün fotoğrafları nasıl olmalıdır sorusuna dikkat çekici olması gerektiğinden bahsedebiliriz. Stüdyo çekimlerinde arka plan kusursuz, düzenli olmalıdır.

Doğru Pozların Önemi

Obje Çekiminin Püf Noktaları

Alan derinliği, yakın plan çekimlerinde kamerada diyafram öncelikli mod olmalıdır. ISO değeri 100 olarak ayarlanmalıdır. Ortalama diyafram değeri seçilmesi gerekir. Enstantane değeri yavaşsa difüze edilmiş flaş kullanılabilir. Obje büyüklüğü, pozlama şekli bu şekilde belirlenebilir.

Obje Dizilişinin Önemi

Yaratıcı obje çekimleri yapılırken objelerin dizilişi önem taşır. İrili ufaklı, yan yana dizilebilecek objeler kutu ya da sepet içinde sabitlenerek kullanılabilir. Destekler kullanılarak obje boyutlarının farklı görülmesini sağlamanız mümkündür. Obje fotoğrafçılığı özellikle e ticaret siteleri için yapılmakta olup ürünler tek dizilmektedir. Yine de diziliş kuralları aklımızda olsun Renk uyumları, arka plana dikkat edilerek yaratıcı çekimler yapılabilir.

Düzenlemelerin Önemi

Fotoğraf düzenleme programları çekimlerde mutlaka kullanılmalıdır. Photoshop programlarında Spot Healing, Patch, Clone Stamp gibi araçlar birleştirilerek çalıştırılabilir. Objelerde ki lekeler bu şekilde kaldırılabilir. Fotoğraf renkleriyle oynanabilir. Yeni trendler, ekipmanlardan bu şekilde yararlanılabilir.

Güçlü Işığa Sahip Olmanın Önemi

Parlayabilecek objelerin üzerine yansıtılan güçlü ışık kaynakları rahatsız edici parlamalar elde edilmesine sebep olabilir. Güçlü ışık kaynağı kullanılmamasına önem verilmelidir. Fotoğraf kalitesinin düşmemesi için flaş gücü azaltılmalı, objeler uzaklaştırılmalıdır. Bu durum telefonla fotoğraf çekmenin püf noktaları arasında yer alır. Objeleri fazla patlatmayıp ışık önüne geçilebilir.

Ürün Yerleştirilmesinin Önemi

Ürünlerin konumu ve yerleşimi oldukça önemlidir. Ürünün her zaman fotoğraf ortasında olmasına gerek yoktur. Sade fon üzerine ürün yerleştirildiği zaman doğru açıyla mükemmel sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu çekimlerde dikkat edilecek en önemli nokta ana ürünün önüne başka detayların geçmemesidir. Diğer objelerin estetik görünümünden emin olunmalıdır.

Kendi İmkanlarımızla Fotoğraf Çekimi Yapmak İçin Gerekenler

Obje fotoğraflarını kendi imkanlarımızla çekmek mümkün. Obje fotoğrafçılığında stüdyo şart olmayıp evde, doğada çekimler yapılabilir. Bunun için gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Arka plan,
  • Lightbox,
  • Tripod,
  • Kamerası çok iyi akıllı telefon ya da kamera,
  • Askı.Umarım faydalı olabilmişimdir.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments