Cumartesi, Mart 19, 2022
Ana SayfaSizden GelenlerMonolit Taşının Gizemi

Monolit Taşının Gizemi

Tüm bunların yanında ise yeni bir bilgi öğreniyor ve , I. Sutton adında bir blog yazarının, Google Earth üzerinden yaptığı incelemede, kırsal kesimde bulunan gizemli monolite ait ulaşabildiği ilk görüntünün 21 Ekim 2016 olduğunu belirtiyor.

Yazar, Google Earth üzerinde yaptığı daha eski zamanlı incelemelerde ise 18 Ağustos 2015 tarihinde monolitin gözükmediğinin bilgisini verdi. Bir Reddit kullanıcısı ise monolitin koordinatlarını kesin olarak paylaştı. Yani gitmek isteyenler için koordinatları mevcut -ama olur da gidip kaybolursanız benden öğrenmediz :)- . Yani bizim yeni keşfettiğimiz bu metal monolitin yıllardır orada olduğunu anlıyoruz. Ve yeni keşfedilmesinin de normal olduğunu varsayarak bir nebze merakımızı gidermiş oluyoruz. Ama bu taşın keşfinin ve tekrar kaybolmasının ardından bir monolit daha bulunuyor bu sefer de Romanya’da ortaya çıkıyor. Utah’ta çölün ortasında bulunan bloğun aksine bu metal yapıda çekiçle yapılmış gibi görünen izlerin bulunduğu belirtilen taşın Romanya’nın kuzeyinde bulunan 4 metrelik monolitin de bulunduğu yere nasıl geldiği bilinmiyor. Ve yine esrarengiz biçimde bu taş bir Pazartesi gecesi ortadan kayboluyor. Lakin çok geçmeden yine ABD’ de Kaliforniya’nın orta bölgesinde bir dağın üstünde yeniden görülüyor. Orta Kaliforniya kıyısındaki küçük kasaba olan Atascadero’da yayın yapan yerel bir gazete, gümüş renkli monolitin Pine dağının üstünde bulunduğunu, yerli yürüyüşçülerinin bölgeye akın edip, fotoğraflarını çektiklerini ve internette paylaştıklarını yazdı. Haberde yapıyla ilgili “Paslanmaz çelikten yapılmış gibi görünen üç kenarlı dikilitaş, 3.048 metre uzunluğunda ve 45.72 cm genişliğinde” ifadeleri yer aldı. Ve yapının çok sağlam olmadığı yönünde de haberler var. Hatta oradakiler bir eylem girişiminde bulunarak taşın altyapıya uygun olmadığını ve itilirse eğer devrilebileceğini söyleyerek taşın oradan kaldırılmasını istemişler. Ama şu an taşın hala orada olduğu belirtilirken yeni bir gelişme yaşanıyor ve ABD’ den ve Romanya’ dan sonra monolit taşı Türkiye’ de de görülüyor.

Monolit Taşının Gizemi

Evet yanlış duymadınız. Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle ‘tarihin sıfır noktası’ olarak nitelendirilen Göbeklitepe’ nin bulunduğu Örencik Mahallesi yakınlarındaki bir tarlada, 3 kenarlı, 3 metre uzunluğunda ve 45 santim genişliğinde metal monolit bulunmuş. Mahalleli görüp jandarmaya haber vermiş. Jandarma ekipleri çevrede önlem alırken, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri de blokta inceleme yapmış ve diğer ilkelerden farklı olarak üzerinde bir yazının olduğu görülmüş. Bir süre merak edilen bu yazının Göktürk Alfabesiyle ve üzerinde ‘Ayı görmek istiyorsan gökyüzüne bak’ yazıldığı belirlenmiş. Jandarmalar da monolitin yanında nöbet tutuyor ve yakınına yaklaştırmıyormuş. En önemlisi ise diğer monolitlerde olduğu gibi kim tarafından konulduğu, ne zaman ve hangi amaçla oraya konuldukları hala gizemini korurken giderek ünü de yayılıyor. Bazıları biri koyup sonra kaldırmayı unutmuştur, bazıları filmden etkilenip filmin fanları koymuştur diye fikirler üretse” de bazıları ise konuyu abartıp uzaylıların bu taşları koyduğunu söylüyor. Hangisi doğru hangisi yanlış şu an için bilinmese de gizemi çözülünceye kadar bakalım o taşlardan daha nerelerde çıkacak. Merakla bekliyoruz. Ve yazıyı bitirmeden her ne kadar esrarlı da olsa hoşuma giden sözle veda etmek istiyorum satırlarıma: ‘Ayı görmek istiyorsan gökyüzüne bak’ 🙂

Yazar: Ümmühan Arı

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments