KültürSanat

İşte Dünyanın En Önemli Sanat Eserleri

İşte Dünyanın En Önemli Sanat Eserleri

İnsanlık tarihi var olduğundan beri sanat adına birçok eser ortaya konulmuştur. Sanatçıların farklı zamanlarda ve farklı çevrelerde ki tek amacı duygu ve düşüncelerini ortaya koymaktır. Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Andy Warhol, Van Gogh, Salvador Dali, Michelangelo gibi saymakla bitiremediğimiz önemli eserlerde imzası olan sanatçıların farklı akımlardan etkilenmesi ile günümüze kadar gelen eserlerden bahsedelim.

MONA LISA- LEONARDO DA VINCI

Tarihin en önemli eserleri arasında sayılan ve hala üzerinde çalışmalar yapılan önemli tablolardan biridir. Leonardo da Vinci tarafından 16. Yüzyılda İtalya’nın Floransa kentinde yapılmaya başlanmıştır. Giorgio Vasari tablo üzerinde dört yıl boyunca da Vinci’nin çalıştığını söylemiştir. Tablo dört yıl sonra bitirildiği söylenmektedir. Bazı iddialar arasında ise tablonun tam olarak bitirilmediği yönündedir. Mona Lisa tablosunun orijinal boyutu 77×53 cm’dir. Tablo da yapılan incelemeler sonucunda birden fazla yüz ifadesine sahip olduğu fark edilmiştir. %83 mutlu, %9 bıkkın, %6 korkmuş, %2 sinirli mimiklere sahip olduğu fark edilmiştir. Tarih boyunca tablo her zaman dikkat çekse de 1911 yıllında hırsızlık olayı ile daha da ünlenmiştir. Mona Lisa tablosu Fransa’nın en ünlü müzesi olan Louvre’da özel tasarım odada sergilenmektedir. Müze de tablonun bakımının yapılması için cam kafesinden yılda bir kere çıkarılmaktadır.

GUERNICA – PABLO PICASSO

Eserin ismi İspanya’nın Guernica adına sahip bir kasabadır. Aslında bu kasabada Franco, Nazi ve faşist İtalya kuvvetlerinin yeni uçaklarını test edilmesi için bombalama yapılmıştır. Bu bombalama ile büyük katliam yaşanmasıyla birlikte kasaba üç gün boyunca yanmıştır. 1655 kişinin ölmüş ve çok sayıda insan yaralanmıştır. Picasso ise bu sırada Paris de sürgündedir. Yaşanan katliamı gazetelerden öğrenmiştir. Öğrendikleri sonrasında Picasso yaşanan bu savaşı ve katliamı bir şekilde anlatmak istemesiyle ortaya Guernica eseri ortaya çıkmıştır. Eser de cansızlığı çok iyi ifade eden Picasso, tuval de sadece siyah ve beyaz renklerini kullanmıştır. Yaşanılan acının ve hüznün en iyi yansıtıldığı bir resimdir. Tablo daha detaylı incelendiğinde çok daha hüzünlü semboller fark edilmektedir. Guernica tablosu şu an da Madrid’ de Kraliçe Sofia Ulusal Müzesinde bulunmaktadır.

1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu