Perşembe, Mart 17, 2022
Ana SayfaSanat Kültürİşte Dünyanın En Önemli Sanat Eserleri

İşte Dünyanın En Önemli Sanat Eserleri

İşte Dünyanın En Önemli Sanat Eserleri

İnsanlık tarihi var olduğundan beri sanat adına birçok eser ortaya konulmuştur. Sanatçıların farklı zamanlarda ve farklı çevrelerde ki tek amacı duygu ve düşüncelerini ortaya koymaktır. Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Andy Warhol, Van Gogh, Salvador Dali, Michelangelo gibi saymakla bitiremediğimiz önemli eserlerde imzası olan sanatçıların farklı akımlardan etkilenmesi ile günümüze kadar gelen eserlerden bahsedelim.

MONA LISA- LEONARDO DA VINCI

Tarihin en önemli eserleri arasında sayılan ve hala üzerinde çalışmalar yapılan önemli tablolardan biridir. Leonardo da Vinci tarafından 16. Yüzyılda İtalya’nın Floransa kentinde yapılmaya başlanmıştır. Giorgio Vasari tablo üzerinde dört yıl boyunca da Vinci’nin çalıştığını söylemiştir. Tablo dört yıl sonra bitirildiği söylenmektedir. Bazı iddialar arasında ise tablonun tam olarak bitirilmediği yönündedir. Mona Lisa tablosunun orijinal boyutu 77×53 cm’dir. Tablo da yapılan incelemeler sonucunda birden fazla yüz ifadesine sahip olduğu fark edilmiştir. %83 mutlu, %9 bıkkın, %6 korkmuş, %2 sinirli mimiklere sahip olduğu fark edilmiştir. Tarih boyunca tablo her zaman dikkat çekse de 1911 yıllında hırsızlık olayı ile daha da ünlenmiştir. Mona Lisa tablosu Fransa’nın en ünlü müzesi olan Louvre’da özel tasarım odada sergilenmektedir. Müze de tablonun bakımının yapılması için cam kafesinden yılda bir kere çıkarılmaktadır.

GUERNICA – PABLO PICASSO

Eserin ismi İspanya’nın Guernica adına sahip bir kasabadır. Aslında bu kasabada Franco, Nazi ve faşist İtalya kuvvetlerinin yeni uçaklarını test edilmesi için bombalama yapılmıştır. Bu bombalama ile büyük katliam yaşanmasıyla birlikte kasaba üç gün boyunca yanmıştır. 1655 kişinin ölmüş ve çok sayıda insan yaralanmıştır. Picasso ise bu sırada Paris de sürgündedir. Yaşanan katliamı gazetelerden öğrenmiştir. Öğrendikleri sonrasında Picasso yaşanan bu savaşı ve katliamı bir şekilde anlatmak istemesiyle ortaya Guernica eseri ortaya çıkmıştır. Eser de cansızlığı çok iyi ifade eden Picasso, tuval de sadece siyah ve beyaz renklerini kullanmıştır. Yaşanılan acının ve hüznün en iyi yansıtıldığı bir resimdir. Tablo daha detaylı incelendiğinde çok daha hüzünlü semboller fark edilmektedir. Guernica tablosu şu an da Madrid’ de Kraliçe Sofia Ulusal Müzesinde bulunmaktadır.

YILDIZLI GECE- VINCENT VAN GOGH

Hollandalı sanatçı tarafından yağlı boya ile yapılmış bir tablodur. 1889 yılların da bir pencereden Saint-Remy-de-Provence köyünde ki gün doğuşunun hemen öncesi çizilmiştir. Gogh’un bu eseri batı kültürüne ait en önemli tablolar arasındadır. Resim de post-izlenimcilik izleri bulunmaktadır. Hayatın da olumsuz etkiler taşıyan Gogh aynı zamanda bazı psikolojik rahatsızlık yaşamıştır. Van Gogh, Yıldızlı Gece eserini bir psikiyatri kliniğinde çizmiştir. Psikiyatri kliniğinin penceresinden çizmesine rağmen benzerlik bulunmamaktadır. Sanatçı burada hayal gücüne daha çok yer vermiştir. Bu rahatsızlıkları eşsiz eserler ortaya koymasını engellememiştir. Ama en hüzünlü kısmı ise Van Gogh hayatta iken hiçbir eseri şu an ki olan ilgiyi görmemiş ve satılmamıştır. En bilinen eserler arasında olan Yıldızlı Gece eseri günümüze kadar da birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. 1889-1890 yıllarında akıl hastanesinde yatarken tabanca ile hayatına son vermiştir. Eser New York’ta The Museum Of Modern Art da bulunmaktadır.

İNCİ KÜPELİ KIZ- JOHANNES VERMEER

inci küpeli kız

17. yüzyılda Hollandalı ressam tarafından yapılmıştır. Kuzeyin Mona Lisa’sı olarak da bilinmektedir. Tablo da bulunan kızın hayal ürünü değil de bir yakını veya kızı olduğu düşünülmektedir. İlk bakışta portre olarak görünse de aslında Tronie resim türündendir. Tronie, duyguların daha güçlü bir şekilde yansıtılmasına denilmektedir. Tronie ile Barok tarzı birleştirildiğin de ise daha gerçekçi resimler elde edilmektedir. Birçok duygu ve hareketleri saniyelik bir şekilde resme yansıtılmasıdır. İnci Küpeli Kız da olduğu gibi anlık bir göz göze gelmiş hissi yaşanması gibi. Bu tarz eserler sanatçının yeteneklerini ispatlaması için yapılan resimlerdir. Vermeer eserlerinde genellikle kadın ve kadının toplumda ki yerine ele almaktadır. Diğer eserlerinde de kadının toplumda ki yerini ele aldığı rastlanmaktadır. Vermeer’in ele aldığı eserler de gölge ve ışık daha realist şekilde yansıtmaktadır.

ÇIĞLIK- EDVARD MUNCH

Çığlık - Edvard Munch

Norveçli ressam tarafından 1893 yıllarında resmedilmiştir. Eserin ismi Skrik veya Boğuntu olarak da bilinmektedir. Eser 84×66 cm boyutlarındadır. Munch tabloyu ele aldığı zamanlar da hastalık, başarısızlık ve karşılıksız aşk sorunları ile mücadele etmekteydi. Resimde bu sorunlar nedeniyle ve hastalığın verdiği etki sonucunda yorgunluk izlerine rastlanılmaktadır. Tablo incelendiğin de ise adamın köprünün önünde olması intihar ile ilgilidir. Aynı zaman da tablo da ki adam çizilirken Peruvian Mummy’den ilham alındığı da söylenmektedir. Bu tablo üzerine çığlık filmi de ortaya çıkmıştır. Doctor Who dizisine de ilham kaynağı olarak Munch’ın eserine yer verilmiştir. Çığlık eseri birçok hırsızların hedefi haline de gelmiştir. 1994 ve 2004 yıllarında çalınarak kısa süre de eser bulunmuştur. Tablo 119,9 milyon dolara satılarak açık artırmada satılan en pahalı sanat eseri unvanına sahip olmuştur.

Önceki İçerikMonolit Taşının Gizemi
Sonraki İçerikTıp Dersleri
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments