Çarşamba, Mart 16, 2022
Ana SayfaSizden GelenlerHayır Diyebilmek Neden Önemlidir?

Hayır Diyebilmek Neden Önemlidir?

Hayır diyebilmek neden önemlidir sorusu günümüzde en çok merak edilen konular arasında gelmektedir. İnsan toplumda yer bulan, toplumla sürekli etkileşim içinde olan bir varlıktır. İnsanı ilişkilerde hayır diyebilmek oldukça önemlidir. Bazen göründüğünden çok daha farklı anlamlar içeren kelimeler kullanılırken karşı tarafın özellikleri de dikkate alınmalıdır. “Evet” kelimesi açıklık ve uyumluluk gibi olumlu değerler içermekte olup “hayır” kelimesi daha çok tartışmacılık, kapalılık, aykırılık gibi olumsuz hisler uyandırır. İşin aslına bakacak olursak bu kelimelerin aslında söyleyen kişilerin o anlık haline, duygularına bağlı olduğunu söylemeliyiz. Hem “evet” hem de “hayır” kelimeleri bağlamlara göre değişen değerlere sahiptir. Bu kelimelerin dengeli kullanımları sağlıklı iletişimlerin kurulabilmesi için faydalı olmaktadır. Hayır diyememek kişileri zora sokan bir durum olup kelimelerin doğru kullanımı kişiler arasında ki sınırları belirlediği için önemlidir diyebiliriz.

Neden Hayır Diyemiyoruz?

Hayır diyebilmek insana neler kazandırır sorusuna öncelikle özgüven duygusunu kazandırır diyebiliriz. İnsanların her isteklerine, taleplerine “evet” demek, her söyleneni yerine getirmek tabi ki mümkün değildir. Karşı tarafın duygu ve düşüncelerine göre doğru kelimeleri seçmek gerekmektedir. Çocukluk çağlarında fiziksel bakımlarımız, ihtiyaç duyduğumuz sevgi bağlarının devam edebilmesi için ebeveynler ve büyükler memnun edilmelidir. Bu ilgilerin devam edebilmesi için kurallarla uyumlu şekilde yaşamak kabul edilmelidir.

İnsanoğlu doğası gereği karşı tarafı incitme, reddedilme kaygılarıyla kendi düşüncelerini ve duygularını görmezden gelebilir. Benzer kaygılar aidiyet ihtiyaçlarıyla dahil olunan gruplar arası ilişkilerde sürdürülebilir. Diğer insanlarla aynı kimliği paylaşma isteği, “hayır” demenin önüne geçebilir. Yakın ilişkilerde, kamusal hayatta “evet” kelimesini kullanmak basit bir çözüm olabilir. Bu şekilde tartışmalardan uzak durulmakta olup, eleştirilen, hoş olmayan taraf olmaktan kurtulmak istenebilir. Hayır demek neden zordur sorusuna aksine hiç zor olmadığını söylememiz gerekmektedir. Sanılan aksine bu tutumlar ufak şeylerin bile birikerek yüzleşme beklenen büyük sorunlara dönüşmesine neden olabilmektedir. Hayır diyebilme becerisi kültürel ve çevresel faktörlerle ilişki içindedir. Toplumun cinsiyet rolleri de kendimizi ifade etmemizi engelleyen faktörlerdendir.

Hayır Diyebilmek İçin Çözüm Önerileri

Hayır Diyebilmek Neden Önemlidir?

Küçüklük döneminden beri herkese “evet” demeyi adet edinmiş çocuklar yetişkinlik dönemlerinde de “hayır” demekten çekinebilir. Bu şekilde özgüven duyguları gitgide yok olabilir. Bu durumdan kurtulmak içinse yapılabilecek şeyler vardır. “Hayır” demek olumsuz anlamlar ifade etmemekte olup uygun yerde kullanılması gerekmektedir. “Hayır” demekte zorlanan kişilere hem karşı taraf hem kendimiz için eşit düzeyde iletişimi kolay hale getiren “evet” kelimesinin her zaman gerekli olmadığını anlatmamız gerekir. Hayat pratiklerimize aktarırken basit, günlük, önemsiz görünen olaylarda “hayır” demeye başlamak ilk adım için etkili olacaktır.

Hayır diyebilmek için ne yapılmalı sorusuna “Hayır” derken zorlanıyorsanız bu kelimeyi yanına gerekçelerle birlikte kullanabilirsiniz cevabını verebiliriz.  “Hayır” diyebilmek için başlangıçta etkili bir adım olacaktır. Örnek verecek olursak “Hayır bugün gelemiyorum ama haftaya görüşebiliriz” demek hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak hem de yeni bir öneride bulunmanızı içeren bir cümle olacaktır.

Pratik yaparak geliştirdiğimiz “hayır” deme sürecinde bir kez “evet” demenin diğer tüm “hayır” ihtimallerini yok etmediğini unutmamalıyız. Kendinizi suçlamak yerine duygularınızı karşı tarafa tam anlatmak için çalışmalısınız.

Kişisel Özelliklerinizi Gözden Geçirmenin Önemi

İnsanlara hayır demek için diğer bir yol da sorunun asıl nedenini belirlemektir. Hayır derken kendinizi suçlu hissediyorsanız sorunun temel kaynağı ne yazık ki sizsinizdir. Bu durumun nedeni çocukluk çağlarından beri gelen “karşı tarafa kendinden çok değer verme” sorunudur. Çözümü ise kendinizi tanımak ve “neden hayır diyemiyorum” sorusuna verdiğiniz cevaptır. Bu inançlar gözden geçirilerek mantıklı, işlevsel, gerçekçi inançlar geliştirebiliriz.

Hayır diyebilmek neden önemlidir sorusuna sağlığımızı korumamız için de oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Hayatımızı zora sokan gereksiz yük altına girmemize sebep olan bu alışkanlıktan vazgeçerken ne söylediğimizin öneminden çok nasıl söylediğimizin önemini unutmamalıyız. Uygun bir dille söylenen “hayır” kelimesi zarardan çok fayda getirecektir.

Sağlığımız İçin Hayır Diyebilmek

İnsanlara “hayır” diyemediğimiz için zamanı yetiştiremeyebilir, doğru beslenemeyebilir en önemlisi kendimizden çok başkalarını önemseyerek kendimizi strese sokabiliriz. Hayır diyebilme becerisi sağlığımızı korumamızı sağlamaktadır. Fiziksel sağlığın korunması için kronik stresten uzak durulmalı. Beden ve beyindeki metabolik, hormonal dengeleri korumalı, vücut sistemlerimizi dengede tutmak için çalışmalıyız.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments