Perşembe, Mart 17, 2022
Ana SayfaKitap ÖnerileriE-Kitap Hakkında Her Şey

E-Kitap Hakkında Her Şey

E-kitap hakkında her şeyi bilmek isteyenler için yazımızı derledik. Elektronik kitap anlamına gelen e-kitap çeşitli akıllı cihazlarda okunabilecek formda tasarlanan bir dosya biçimidir. Elektronik kitabın diğer kitaplardan farkı kağıt olmamasıdır. Bir kitabın tüm özelliklerini taşıması ve kağıt israfına neden olmaması sebebiyle tercih edilmektedir. Normal kitaplara ek olarak video ve ses destekli modelleri de vardır. Elektronik kitaplar diğer bilgisayar dosyaları gibi internetten indirilebilir. E-postayla gönderilebilir. CD-Rom, disket, flash diskte güvenle taşınabilir ve saklanabilir. Kısaca özetlemek gerekirse taşınması, güncellenmesi, depolanması, baskı maliyeti olmaması gibi nedenlerle büyük avantajlar sağlar. İlgi elektronik kitaplara her geçen gün daha artar. Telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden e-kitap okumak isteyenlerin bu kitapları edinmesi oldukça kolaydır. E-kitap teknolojisi ve kullanımı açık kaynak olmasından dolayı hızlıca artmaktadır. Ücretli veya ücretsiz e-kitap seçenekleri mevcuttur. Kitap satış sitelerinde e-kitap satışları da yapılmaktadır. Bu platformlar üzerinden istenen kitaplar alınabilir. E-kitap alabileceğiniz en popüler platformlar; Kitapyurdu, Idefix, D&R’dir. Mobil cihazlar üzerinden de e-kitap alınabilir. iPad kullanıcıları elektronik kitap indirirken İTunes şifresi almalı, Android kullanıcılarıysa Google Play’e girerek “iBooks” uygulamasını cep telefonlarına indirmelidir. Bu şekilde elektronik kitaplara ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz.

Neden E-Kitap Okunmalı?

Kullanıcılarına sayısız avantajlar sunan e-kitap uygulamaları sunduğu kolaylıklarla her geçen gün daha da tercih edilir hale geliyor. E-kitapların avantajları arasında saklanması ve taşınmasının kolay olması birinci sıradadır. Yüzlerce sayfalık kitapları taşımak, evde uygun bir alan oluşturmak sıkıntılara neden olacaktır. Yüzlerce, binlerce elektronik kitabı tek flash diskte rahat şekilde taşıyabilirsiniz. Elektronik kitap okuyan kişiler isterse yazı boyutunu büyütebilir, küçültebilir. Cihazların ışıkları ayarlanarak aydınlık alanda kitap okunabilir. Kitabın hangi bölümünde kalınmışsa işaretleme yapılabilir. Bu şekilde kitaplar tekrar açıldığında kalan yerden devam edilebilir. E-kitap indirme sitelerinden istediğiniz kitapları indirebilirsiniz. Yolculuklarda, tatilde, gece karanlığında kitap okunma sorunu da bu şekilde ortadan kalkmaktadır.

E-Kitap Nasıl Okunur?

Her türlü diz üstü, masa üstü, avuç içi bilgisayardan, özel e-kitap okuma cihazlarından e-kitap okunabilir. Kitaplar değişik formatlarda hazırlanabilir, kendine ait okuyucuları vardır. İlk e-kitap hangisidir sorusuna “DynaBook” adlı kitapta e-kitap teknolojisinden bahsedildiğini söyleyebiliriz. Okuyuculardan bazıları internetten ücretsiz olarak çekilebilir, dönüştürme işlemleri hassas olup ayarlamalar içerir. E-kitapları mobil cihazınıza hemen indirerek okumaya başlayabilirsiniz.

E-İnk Ekran Teknolojisi ve E-Kitap Okuyucular

E-Kitap Hakkında Her Şey

 

E-mürekkep teknolojisi e-kitap dünyasında en çok karşımıza çıkan ekran teknolojilerindendir. Kullanışlı, gözü yormayan e-kitap teknolojileri gelecekte kitapların yerini alacak. E-kitap okuma uygulamaları aracılığıyla kitapları istediğiniz zaman, istediğiniz yerde okuyabilirsiniz. E-kitap teknolojisi gelecekte basılı kitapların yerini alacak gibi görünüyor. E-ink yani e-mürekkep teknolojisi plazma, LCD, tüplü ekranlardan farklı olarak ekran arkası kısmında ışık yayılımları yerine özel filmleriyle ortamdaki ışığı yansıtır. Uzun süreli okumalarda gözü yormaz, açık hava ve ışığın direk geldiği ortamlarda e-kitapları okumak da  mümkün hale gelir. SiPix teknolojisi e-ink teknolojilerinin en yeni versiyonlarından olup e-ink uygulamasında ekrana geçişlerin ilk adımıdır. E-ink ekranlarında çift mikrokapsüller beyaz ve siyahın ekranda oluşturduğu görüntüyü ortadan kaldırır.

E-Kitapların Dezavantajları Nelerdir?

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte e-kitaplara olan ilgi de gitgide artmaktadır. E-kitap nedir sorusuna elektronik ortamda sunulan kitaplardır cevabını verebiliriz. E-kitap okumak beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. E-kitaplar her ne kadar avantajlar sunsa da bazı dezavantajları vardır. Şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Korsan: DRM koruması olmayan kitapların dağıtılma ve kopyalanma kolaylığı mevcuttur.
 • Kitap kokusu: Kitap kokusunu veren teknolojik cihazlar icat edilmemiştir. Kitap kokusunu içine çekmeden kitap okuyanlar durumdan şikayetçidir.
 • Göz yorgunluğu: Işık kaynakları olmadan okuma imkanı veren e-kitap okuyucular dışında cep telefonu, bilgisayar, tablet bilgisayar gibi okuyucu cihazlar gözü yorar.

E-Kitaplar ve Uyumlu Olduğu Cihazlar

Günden güne gelişen e-kitap teknolojisi için standart bir dosya formatı bulunmamaktadır. E-kitap teknolojisi ve basılı kitabın geleceğinde önemi her geçen gün artıyor.  PDF formatındaki kitaplar kullanım kolaylığı sunmakta olup açık kaynak olmalarından dolayı popülerliği hızlıca artmıştır. E-kitap formatları şu şekilde sıralanabilir:

 • DjVu,
 • ArghosReader,
 • EPUB(IDPF),
 • eReader,
 • FictionBook,
 • Kindle,
 • HTML,
 • Microsoft Reader,
 • Multimedia Ebook,
 • Plucker,
 • Plain Text,
 • Tome Raider,
 • TealDoc,
 • Portable Document Format,
 • Repligo,
 • PostScript,
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments