Perşembe, Mart 17, 2022
Ana SayfaSanat KültürDiyarbakır’da Gezilecek Yerler

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Diyarbakır’da gezilecek yerler herkes tarafından merak edilen konulardan biridir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Diyarbakır ili hem tarihi yerleri hem de “Doğunun Paris’i” olarak nitelendirilmesiyle en çok merak edilen iller arasında yer alır. Geçmişiyle en çok merak edilen illerden olan Diyarbakır doğunun en modern şehirlerinden biridir. Kadim bir şehir olan Diyarbakır en uzun surlarıyla biliniyor. Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surları olarak bilinen surlar Diyarbakır’da Ergani ilçesinde bulunuyor. Diyarbakır piknik yerlerini ve gezilecek alanları gezmek için bir gününüz olması yeterlidir.

Diyarbakır’da Nereye Gitmeli?

Diyarbakır’a kadar gitmişken gezilecek yerleri gezilmeden dönülmemelidir. Bağlar Mahallesi, gezilecek tarihi yerler, Sur içi mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Ulu Cami ve çevresi mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Ziya Gökalp konakları ve İskenderpaşa konaklarına doğru Suriçi derinliklerine girebilirsiniz. Suriçi’nin diğer yakalarında yolun Hasan Paşa, Sülüklü Han’ın olduğu taraflar da gezilmelidir. Cahit Sıtkı, Cemil Paşa, Ahmet Arif konakları da rahatlıkla gezilebilir.

Diyarbakır ilinin merkezi Suriçi bölgesi şehrin turistik merkezidir. Gezilecek görülecek yerlerin çoğunluğu bu kısımda yer almaktadır. Yaya şekilde hepsi gezilebilir. Bir gün içinde her yer rahatlıkla gezilebilir. Diyarbakır’da gezilecek sulu yerler arasında olan On gözlü köprü Suriçi alanından arabayla sadece 8 ile 10 dakika arasında sürmektedir. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde uer alan Hevsel Bahçeleri de Suriçi ‘nin tam karşı kısmında yer alır. Onları da aynı gün görmek mümkündür.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

 

Diyarbakır Merkezi ve İlçeleri Gezilecek Yerler

Malabadi Köprüsü’nün yer aldığı Silvan ilçesi de Diyarbakır’a gidince mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Suriçi bölgesinden arabayla 50 dakika içinde Eğil’e varabilirsiniz.

 • Tarihi Hasan Paşa Hanı
 • Diyarbakır Ulu Cami
 • Diyarbakır Kültür Evi
 • Cemil Paşa Konağı
 • Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
 • Ahmet Arif Edebiyat Müzesi
 • Sülüklü Han
 • İskenderpaşa Konağı
 • Ziya Gökalp Konağı
 • Saint George Kilisesi
 • Diyarbakır Arkeoloji Müzesi
 • Şeyh Mutahhar Cami Dört Ayaklı Minaresi
 • Meryem Ana Kilisesi
 • Surp Giragos Ermeni Kilisesi
 • Diyarbakır Kalesi ve Keçi Burcu
 • Hevsel Bahçeleri
 • On Gözlü Köprü

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tam kalbinde olan Diyarbakır’a gitmek için hem kara yolu hem hava yolunu kullanmak mümkün. Demir yolunu kullanarak eşsiz bir yolculuk da yaşayabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir’de yılın her günü Diyarbakır’a uçakla gidiş yapmanız mümkün. Diğer illerden ulaşım için de belli günler seçilmiş olup planlarınızı buna uygun şekilde yapabilirsiniz. Pegasus Havayolları, Anadolu Jet gibi firmalarla hava yoluyla giderek ilin 6 km uzağındaki Diyarbakır Havaalanına uçabilirsiniz.

Kara yolundan girmek için de hem özel araçlarınızı tercih edebilir hem de çeşitli otobüs firmalarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Demir yoluyla Diyarbakır Garı’na gitmek içinse Adana-Elazığ hattında olan Fırat Ekspress firmasını kullanmanız mümkün. Diyarbakır-Batman, Diyarbakır-Kurtalan, Diyarbakır-Adana, Diyarbakır-Bismil güzergahlarını kullanabilirsiniz. Diyarbakır içinde şehir içi otobüsleri ise Diyarkart alarak kullanabilirsiniz. Alternatif olarak taksiler ve minibüsler mevcuttur.

Diyarbakır’da Yapılabilecek Aktiviteler

Diyarbakır’a gitmişseniz asla “vaktimi nasıl doldururum” düşünceniz olmamalı. Diyarbakır içinde zaman ayırmak isteyeceğiniz aktiviteler var. Mağaraları, surları, müzeleri gezdikten sonra “Dört Ayaklı Minare” altından 7 defa geçilince dilekler kabul oluyormuş denilmektedir. Cahit Sıtkı Tarancı’nın evinin de içinde olduğu Diyarbakır evleri tarihi görüntüsüyle görenleri mest ediyor.

Hoş bir anı yakalamak ve sakinlik içinde kitap okumak içinse Sülüklü Han’da bir ağaç gölgesinde oturmak gerekmektedir. Dicle-At Çiftliğine uğrarsanız binicilik de yapabilirsiniz.

 • Hasan Paşa Hanı çeşitli peynirleri ve doğal ürünleriyle mükemmel bir kahvaltı seçeneği sunuyor. Diyarbakır’da ne yenir sorusuna otantik kahvaltı imkanı veren, kaliteli saatler geçirebileceğiniz Hasan Paşa Hanı iyi bir seçenek sunacaktır. Kültürel ve tarihsel bir yolculuğa çıkmanızı sağlıyor.

Diyarbakır’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Yöresel hediyelik almak için Diyarbakır’da yer alan bedestenler, çarşıları tercih edebilirsiniz. Diyarbakır Çınar gezilecek yerleri gezebilir, güzel piknik alanlarında vakit geçirebilirsiniz. El sanatları oldukça çeşitli olan Diyarbakır’da halılar, hasır bilezikler, keçe ürünler, tütün mamulleri, takunyalar ve geniş bir yelpaze sizi beklemektedir. Bakır cezveler, kazanlar, siniler, sürahiler, semaverler de hediye olarak tercih edilebilecekler arasında yer alıyor. Özel işçilik olan altın takılar da alınarak sevdiklerinize gönderebilirsiniz. Tatil dönüşünde de Gül Şerbeti’nden götürebilirsiniz. Peynirciler Çarşısı’ndan harika lezzetler de peynirler de bulabilirsiniz.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments