Pazar, Mart 20, 2022
Ana SayfaBilimDeneysel Psikoloji Nedir?

Deneysel Psikoloji Nedir?

Deneysel Psikoloji Nedir?

Deneysel psikoloji; insan davranışını ile zihnin arasındaki ilişkiyi bilimsel olarak anlamaya çalışmasıdır. Deneysel psikoloji akademik bir daldır. İşlevleri arasında felsefeyi ve tekniklerini öğretmek önemlidir. Yapılan çalışmaların hepsi laboratuvar gibi kontrollü olarak gerçekleştirilmelidir. Kesin sonuç almak için bilimsel yöntemlere başvururlar. İncelediği alanlar; çocuk psikolojisi, sosyal psikoloji ve eğitim psikolojisi gibi alanlardır. Hafıza, duygu ve motivasyon gibi temel kavramlarla birlikte insanlarda kişiliğin oluşmasına etki eden faktörleri inceler. Psikolojik bilgi birikimi günlük karşılaştığımız sorunları çözmek ve zihinsel terapi yoluyla ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Biyolojik süreçlerle davranış arasındaki ilişkiyi inceleyen, fizyolojik psikolojiyle ilgisi çok yakındır.

İnsanlar genellikle Charles Darwin’in Türlerin Kökeni kitabını deneysel psikolojinin başlangıcı olarak kabul etmiştir. Teorisi devrim niteliğinde olup biyoloji ve psikoloji arasındaki ilişkiye dikkat çekmiştir. Charles Darwin ışık tuttuğu bu yolda 1900’lü yılların başında insanların zihnini anlamak ve analiz etmek için doğa bilimleri alanında çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda insanlarının zihninin makine olduğunu düşünerek yanlış görüşlere sahip olmuşlardır. Psikolojinin babası William James ise, zihnin doğal olarak uyum sağlayan zeki bir varlık olduğu öne sürmüştür.

Deneysel psikolojinin tarihi 11. Yüzyıla dayanmaktadır. Ibn al-Haytham 1021’de yazdığı Optiğin Kitabı adlı eserin de görsel algı ve yanılsamaları deneysel bir yaklaşımla incelemiştir. Deneysel psikolojinin akademik dal konumuna gelmesinde Wilhelm Wundt’un (1832-1920) matematiksel ve deneysel yaklaşımını ve ilk psikoloji laboratuvarını kurmasıyla gerçekleşmiştir. Wilhelm Wundt’un çalışkanlığı ve istikrarlı çalışması ile basit reaksiyonlarının detaylı analizini yapan ilk bilim adamıdır. Wundt’un laboratuvarı kendisi hayatta iken bile adından çokça söz ettirmiş ve dünyanın her yerinden birçok ziyaretçisi gitmekteydi. Örnek bir laboratuvar olan burası daha sonra Amerika ve Avrupa da model olmuştur. Wilhelm Wundt’un insan davranışının kontrollü gözlenmesi prensibi psikolojinin yapı taşı niteliğindedir. İlk deneysel psikologlardan iç gözlem yöntemi kullanan Hermann Ebbinghaus ve Edward Titchener çalışmalarına yer vermiştir.

psikoloji

Wilhelm Wundt’un yaptığı çalışmalar sonucu üç farklı gelişme olmuştur. İlk olarak duyusal algı ile ilgili araştırılmasına öncelik verilmiştir. Ortaya çıkan birinci problem duyu deneyimi ve deneyci verileri ile doğrudan bağlantılıydı. İkinci olarak ise yüksek zihin süreçlerinin deneye dayalı analizine gittikçe artan bir araştırma isteğinin başlamasıydı. Wundt’un başladığı araştırma ile diğer deneyciler de bu alana yönelmiştir. Hermann Ebbinghaus bu alanda hafıza problemine ilk sistematik deney girişimi yapmıştır. Oswald Külpe, Würzburg Üniversitesi’nde ki diğer deneyci arkadaşları ile ilginç metotlar geliştirmişlerdir. Çalışma da yüksek zihin süreçlerinin anlaşılması istedikleri sonuçları vermese de gelecek çalışmalara ışık tutmuştur. Üçüncü olarak insan ve hayvan araştırmalarında artış yaşanmıştır. Son otuz yılda davranış psikolojinin ana konusu olarak yoğunlukla incelendiğini görüyoruz. Bunun birçok sebebi vardır. Birincisi davranış dışa yöneliktir tamamen nesnel olarak gözlemlenebilir. İkinci olarak ise davranış araştırmalarının ilgi alanı çok geniştir. Küçük çocuklardan, akıl hastalarının kadar kapsamaktadır.

Önceki İçerikFizik nedir?
Sonraki İçerikSanat Kültür Nedir?
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments