Perşembe, Mart 17, 2022
Ana SayfaFotoğrafçılıkCep Telefonuyla Profesyonel Fotoğraf Çekmek İçin Öneriler

Cep Telefonuyla Profesyonel Fotoğraf Çekmek İçin Öneriler

Cep telefonuyla profesyonel fotoğraf çekmek için öneriler çeşitli başlıklar altında toplanabilir. Çekilen fotoğrafların kalitesi gitgide artmış olup cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek de oldukça kolaylaşmıştır. Fotoğraf çekilirken megapikseli büyük telefonlar tercih edilebilir.  Kaliteli fotoğraflar çekmek için fotoğraf makinesi şart olmayıp cep telefonlarıyla çekimler yapılabilir. Küçük hilelerle ce püf noktalarıyla etkili çekimler oluşturulabilir. Kompozisyon fotoğraf çekiminde oldukça önemli olup kompozisyon yaratılmaya çalışılmalıdır. Kurgu yapabilmek için temel fotoğrafçılık bilgileri, alan derinliği konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Derinlik hissi yaratıldıkça portre ve manzara fotoğrafları daha güzel şekilde çekilecektir. Flaş kullanılmamalıdır.  Doğal ışıktan yararlanmak cep telefonuyla fotoğraf çekiminin ana kriteridir. Akıllı telefonlarda ışık ayarı yapılamayacağı için nesneler ve kişilerin parlamasına neden olunabilir. Bu sebeple profesyonel fotoğraf çekmek için fotoğraf çekilecek kişi veya objenin iyi ışık alması sağlanabilir. Telefonla güzel fotoğraf çekme programı kullanılmadan da doğru ışıkla harika çekimler yapabilirsiniz. Cep tripodu kullanmak oldukça önemlidir. El titremeleri olup anı kaçırmanın önüne geçilmelidir. Telefonların çekim ayarları bilinmelidir. Doğru ışık kullanılmalıdır. HDR modu kullanılmalıdır. HDR gökyüzü ve renklerin parlamasını önler.

Mobil Fotoğrafçılıkta Yapılabilecek Düzenlemeler

Mobil fotoğraflarını profesyonelce çekmek isteyen kişiler anlık fotoğraflarını anında düzenleyebilir. Sosyal medyada paylaşım imkanı da bu şekilde sağlanmaktadır. Bu programları kullanmak kolay olup geniş kitlelerce tercih edilmektedir. Fotoğrafları yeniden boyutlandırma, kırpma, renklerini değiştirme, üzerine yazı yazmak gibi çeşitli işlemleri Lightroom araçlarıyla düzenleyebilirsiniz. Profesyonel fotoğraf çekmek istiyorsanız hem fotoğraflarınıza tutku katabilir hem de yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

Manuel Modda Fotoğraf Çekiminin Önemi

Cep telefonlarıyla fotoğraf makinesi gibi çekim yapmak için otomatik moddan çıkılması gerekmektedir. Cansız ve donuk fotoğraflar çekmek için manuel modu tercih etmelisiniz. Bu sayede renkli ve pırıl pırıl fotoğraflar çekebilirsiniz. Manuel modda cep telefonları modellerine göre bazı farklar vardır.

Telefonla profesyonel fotoğraf çekimi yapılırken pek çok detaya dikkat edilmelidir. Manuel modda cep telefonuyla çekim yapılırken iso değerleri, beyaz renk ayarı, enstantene hızı gibi ayarlara müdahale edilebilir. Makro çekimler yapılırken çok daha kullanışlı olmaktadır.

Cep Telefonuyla Çekim Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cep Telefonuyla Profesyonel Fotoğraf Çekmek İçin Öneriler

Fotoğraf makinesi gibi kullandığımız yüksek megapikselli cep telefonlarımızla çekim yapılırken telefon kamerası, ışık, hava durumu, obje oldukça önemlidir. Son derece kaliteli resimler cep telefonuyla çekebilmektedir. Telefonla fotoğraf çekme hileleri arasında doğru ışık ve açı oldukça önemlidir. Profesyonel olan resimler bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Fotoğraf çekilirken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Resim açısı,
 • Mesafe,
 • Işık,
 • Oda,
 • Mekan durumu,
 • Arka plan

Telefon Kamerasında Dikkat Edilecek Noktalar

Telefonla fotoğraf çeken kişilerin telefon kamerasında dikkat edilmesi gereken işlemler vardır. Bu hususlara dikkat eden kişilerin evde fotoğraf çekmek için cep telefonuyla çekim yapması mümkündür. En çok dikkat edilecek nokta ise çirkin ve bulanık fotoğraflar çekmemek için kamera temizliğidir. Güneşli ortamlarda kamera ışığı kapatılabilir. Bu işlemlerin düzgün şekilde yerine getirilmesi için bazı noktalara dikkat edilmelidir:

 • Işık ayarı,
 • Kamera ayarı,
 • Kamera temizliği,
 • Işık ayarı,
 • Nem ayarı,
 • Zoom ayarı,
 • Kamera mod ayarları,
 • Odak ayarları,
 • Flaş açılması ve kapalılığı

Cep Telefonuyla Çekilen Resimlerde Rembrandt Üçgeni Oluşturmanın Önemi

Hollandalı ressamlardan biri olan Rembrandth portre çizimlerinde ışığı özel şekilde kullanınca yüzlerin estetik olarak daha güzel göründüğünü keşfetmiştir. Pencereden gelen güneş ışıklarının 45 derece yukarıdan gelmesi sağlanmalıdır. Akıllı telefon fotoğrafçılığı yapılırken fotoğraf çekimi yapılan kişi gerekirse yere oturtulmalıdır. Kafanın nasıl durması gerektiği konusunda yönlendirme yapılması gerekir. Tek dikkat edilmesi gereken nokta ışığı görebilmektir. Fotoğrafçılık adeta ışıkla boyama sanatıdır diyebiliriz.

Tek Kareyle Yetinmemek Gerekli

Cep telefonuyla fotoğraf çekerken en önemli nokta bol bol çekim yapmaktır. Profesyonel çekim yapılmak isteniyorsa bol bol çekim yaparak arasından seçmek gereklidir. Yapay zeka yardımıyla birkaç saniye çekim yapmak, kaliteli fotoğraflar çekmek ve çeşitli formatlar elde etme imkanı sağlanmaktadır. Mobil fotoğrafçılık için en iyi telefon diye bir seçenek mevcut olmayıp en iyi şekilde fotoğraf çekilmek için püf noktalara dikkat edilmelidir. Gerek manzara gerek portre çekimlerinde telefonu sabitlemek video kaydedip nesnelerin ve ışığın en uygun olduğu kareler seçilerek fotoğraflar seçmek, en iyi çekimi ve en kaliteli fotoğrafı kullanmak mümkündür.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments