Cuma, Mart 18, 2022
Ana SayfaBilimBiyolojik Savaş Nedir?

Biyolojik Savaş Nedir?

Biyolojik Savaş Nedir?

İnsanlık tarihinin geçmişine gidildiğinde korkulan en önemli olumsuzluklardan birinin salgın hastalıklar olduğu açıkça görülmektedir. Her türden yıkıcı etkiye sahip olan bu tür hastalıklar bakteri, virüs gibi çeşitli mikroorganizmalar tarafından hayatımıza girmektedir. Kolaylıkla ve düşük maliyetle elde edilebilirler, kuluçka süreleri kısadır, teşhis edilmeleri zordur ve tedavileri zaman alır. Bu hem biyolojik hem de psikolojik olarak hayatlarımızda tahribat bırakmaktadır. Peki nedir biyolojik savaş? En iyi ihtimalle yaşam alanımızın kısıtlanması olarak düşünülebilir. Bir takım zehirli maddeler kullanılması sonucu canlı türlerinin ölmesine kadar varan ağır sonuçları bulunmaktadır. Etkisi bu kadar köklü değişimlere neden olan faktöre bilim insanları “biyoterörizm” adını koymuşlardır.

Nasıl anlaşılır? Ekolojik dengede alışılmışın dışında değişiklikler oluyorsa, örneğin hayvanlarda ani ve toplu ölümler veya daha önce rastlanmamış mantar ve böcekler ortaya çıkıyorsa, insanlarda mevsime uygun olmayan rahatsızlıklar görülüyorsa durup düşünmekte fayda var demektir.

Ne gibi tedbirler alınabilir? Böyle durumlarda en önemli görev sağlık personellerine düşmekle beraber kişi kendinden sorumludur. Eğer anlık yayılımı yüksek türde bir ajan maruziyeti ise alanı derhal terk etmeli ve solumamaya özen gösterilmelidir. Salgın dönemi ise korunma daha ciddi olarak ele alınmalıdır. Çünkü etkisi uzun yıllar devam edecek olan bir sürece tanıklık ediliyor olabilir. Bunlar bireysel tedbirler olup tabii ki hükümetler tarafından da bazı yaptırımlar uygulanabilir. İstenildiği kadar tedbir alınsın bu süreçleri geçiren toplumlarda biyolojik, psikolojik, ekonomik ve birçok alanda ağır hasarlar bıraktığı aşikardır. Savaşın hiçbir türünü yaşamayacağımız sevgi dolu günler dilerim. Sağlıkla kalın…

Yazar : Safinaz ŞAHİN

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments