Çarşamba, Mart 16, 2022
Ana SayfaDizi Film ÖnerileriBABALAR GÜNÜ İÇİN 20 FİLM ÖNERİSİ

BABALAR GÜNÜ İÇİN 20 FİLM ÖNERİSİ

Bu Babalar Günü’nde ailesi ile karantinada olan bazılarımız onlarla daha çok zaman geçiriyor. Sadece bu özel günü babaları ile birlikte değil farklı sebeplerden uzakta geçirenlerin de keyif alacağı film listemizi, FaceTime film maratonu yaparak da izleyebilirsiniz. Süper babaların maceraları ile birlikte acemi babaların komikliklerini görebileceğiniz bu film listesinde babanıza benzeyen bir karakter bulacağınıza eminiz. Evde kalan babalar, işkolik babalar, sporcu babalar, acemi babalar, baba olduğundan haberi bile olmayan babalar ve biyolojik olmasa da birçok çocuğa babalık yapanlar… ‘Baba’ kelimesi herkes için farklı bir şey ifade ediyor. Hayatınızdaki baba figürlerini aşağıdaki filmleri izleyerek kutlayabilirsiniz…

 

FATHER’S DAY (1997)

 

Alaycı bir avukat olan Jack’i canlandıran Billy Crystal ve depresyonda bir yazar olan Dale karakterini canlandıran Robin Williams’ın ortak bir noktası var, ikisinin de geçmişte ilişki yaşadığı Collette (Nastassja Kinski). Ergen oğlu Scott’un evden kaçması ile birlikte Jack ve Dale’dan yardım isteyen Collette, aynı zamanda oğlunun babasının kim olduğu konusunda da merak uyandırıyor.

 

WHAT A GIRL WANTS (2003)

 

New York’ta havalı annesi Libby (Kelly Preston) ile yaşayan Daphne Reynolds’un (Amanda Bynes) her zaman merak ettiği bir şey var: babası. Babasının İngiliz kraliyet ailesine bağlı olan Lord Henry Dashwood (Colin Firth) olduğunu bilen Daphne, onunla hiç tanışmamış, üstelik Henry’nin Daphne’nin varlığından haberi yok! Liseden mezun olduktan sonra İngiltere’ye babasını bulmaya giden Daphne’nin serüveni hem eğlenceli hem de duygusal!

 

PARENTHOOD (1989)

 

Steve Martin’in babalık ile ilgili filmleri çok güzel! ‘Father of the Bride’ filminden önce ‘Parenthood’ filmi ile bizi güldüren Steve Martin, iş ve çocukları arasında mücadele eden bir satış müdürü Gil Buckman’i canlandırıyor. Eşi Karen’ın dördüncü çocuğuna hamile olduğunu öğrenen Gil, yeni bir çocuğa nasıl bakacağını çözmeye çalışıyor.

 

FATHER OF THE BRIDE (1991)

 

Hollywood’un en sevilen babası Steve Martin’in ‘Father of Bride’ filminden bahsetmezsek olmaz! Tam bir baba-kız klasiği olan bu film, kızının kendisinden başkası ile daha çok zaman geçirdiğini öğrenince kızının büyüdüğünü kabul edemeyen bir babanın hikayesini anlatıyor. Babasının küçük kızının evlenmek istediğini öğrenen George Banks (Steve Martin), düğün hazırlıkları sırasında biraz çılgınca davranmaya başlıyor.

 

NATIONAL LAMPOON’S VACATION (1983)

 

İkonik Clark Griswold karakterini canlandıran Chevy Chase, ailesi ile birlikte Illinois’dan Kaliforniya’ya seyahat ediyor. Los Angeles’a varana kadar birçok talihsizlik yaşayan Clark ve ailesinin eğlenceli ve duygulu serüvenini izlemeye hazır olun.

 

MAMMA MIA! (2008)

 

Filmde bir baba yerine üç babayı izlemeye ne dersiniz? ABBA’nın efsanevi müzikalinin filme uyarlanmış versiyonu olan Mamma Mia! filminde Sophie (Amanda Seyfried), annesinin günlüğünü okuyarak gerçek babasının kim olduğunu bulup düğününe davet etmek istiyor. Annesi Donna’nın (Meryl Streep) günlüğünde üç farklı babası olabileceğini öğrenen Sophie, düğüne Sam, Harry ve Bill’i aynı mektubu yazarak çağırıyor.

 

THE GODFATHER (1972)

 

Babalar Günü’nde ‘Baba’ film serisini atlayamayız! Babanızın reddedemeyeceği bir teklife ne dersiniz? Tabiiki de ‘The Godfather’ filmini izlemek için bir davetiye! Hollywood’un en klasik filmlerinden biri olan ‘The Godfather’ mafya hikayeleri ve aile ilişkileri ile vazgeçilmezlerden biri.

 

DADDY DAY CARE (2003)

 

2000’li yılların başındaki bu ultra-komik filmde tabiiki de Eddie Murphy var! İşini kaybettikten sonra evde kalıp çocuklarına bakan bir babayı canlandıran Murphy, evinde bir kreş açıp mahalledeki tüm çocuklara bakarak yeni bir iş girişiminde bulunuyor. Bu eğlenceli filmi kesinlikle izlemelisiniz!

 

THE PURSUIT OF HAPPYNESS (2006)

 

Jaden Smith’in küçücük bir çocuk olduğu zamanları hatırlıyor musunuz? Gerçek hayattaki babası Will Smith ile baba-oğulu canlandıran Jaden Smith, ‘Pursuit of Happyness’ filmindeki performansı ile hepimizi büyülemişti. Ardı ardına kötü olaylar yaşayan Chris Gardner, eşi kendisini terk ettikten sonra beş yaşındaki oğluna bakıyor. İşinin kötü gitmesi ile birlikte evsiz kalan Chris Gardner, her şeye rağmen babasına iyi bir hayat sunmak için mücadele ediyor.

 

BIG DADDY (1999)

 

32 yaşındaki Sonny (Adam Sandler) yaşı gibi davranmayan büyümeyen bir çocuk. Tabii bu, ailesi tarafından terk edilen beş yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalana kadar. Şehir dışında olan ev arkadaşının oğlu çıkan bu küçük çocuğa bakmak zorunda kalan Sonny’nin sıradışı ebeveynlik denemelerini izlemeye hazır olun.

 

FINDING NEMO (2003)

 

Bazı babalar, tıpkı balık Marlin gibi, çocuklarını bulmak için bir okyanus aşabilirler. Evet, bu animasyon filminde pek fazla baba-oğul anları yok ancak Marlin’in Nemo’yu bulma çabaları, bir babanın çocuğu için neler yapabileceklerini en sevimli şekilde gösteriyor.

 

THREE MEN AND A BABY (1987)

 

Bu filmi en sevimli baba-kız filmlerinden biri seçebiliriz. Üstelik sadece bir biyolojik baba olmasına rağmen üç babayı izliyoruz! Tom Selleck, Steve Guttenberg ve Ted Danson’ın New Yorklu üç bekarı canlandırdıkları bu filmde, kapılarına beşikte küçük bir kız çocuğu bırakılınca hayatlarının değişmesini izliyoruz.

 

MR. MOM (1983)

 

Evde kalıp çocuklarına bakan her baba bu filmde Michael Keaton’ın canlandırdığı karakter ile empati kurabilir! Komşu dramalarından bez değiştirmeye kadar bu filmde baba olmak hakkında her şeyi görebilirsiniz.

 

MEET THE PARENTS (2000)

 

‘Meet the Parents’ ve daha sonrasında ‘Meet the Fockers’ filmini maraton olarak izlemeye hazır olun. Daha çok kayınpeder ve damatların tanışmalarını olabilecek en komik şekilde anlatan bu filmde Robert DeNiro’yu süper katı ve “çemberinden” vazgeçmeyen bir baba olarak izliyoruz. Kızının nişanlısını birçok teste tabi tutan Robert DeNiro çocukları konusunda çok korumacı desek yalan olmaz!

 

LIKE FATHER (2018)

 

Lauren Miller tarafından yönetilen bu film, Rachel’ın uzun zamandır görmediği babası Harry ile bir gemi seyahati sırasında yeniden ilişki kurmasını konu alıyor. Biraz duygusal biraz da komik olan bu filmde Kristen Bell, Kelsey Grammer ve Seth Rogen’ı izliyoruz.

 

DEFINITELY MAYBE (2008)

 

Ebeveynleri ayrıldıktan sonra babasına, annesi ile nasıl tanıştığını soran küçük bir kız ile uzun ve duygulu bir anı yolculuğuna çıkıyoruz. Ryan Reynolds ve Abigail Breslin’in başrolleri paylaştığı bu filmde aynı zamanda Isla Fisher, Rachel Weisz ve Elizabeth Banks oynuyor.

 

DADDY’S HOME (2015)

 

Mark Wahlberg ve Will Ferrell’ın babalık savaşını izlemeye hazır mısınız? Biyolojik baba ve üvey baba arasındaki ilişkiyi oldukça dramatik ve komik bir şekilde canlandıran bu filmde tarafınızı seçin… Will Ferrel mı Mark Wahlberg mi?

 

IT TAKES TWO (1995)

 

İkiz gibi görünen yabancılar Amanda ve Alyssa, karşılaştıktan sonra sevimli bir plan yapıyorlar. Olsen ikizleri tarafından canlandıran Amanda ve Alyssa, biri kocaman bir malikanede diğeri ise bakım evinde yaşayan küçük ikiz kızlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Yer değiştirip Alyssa’nın babasını ve sosyal hizmetlerde çalışan Diane’in arasını yapmaya çalışan Alyssa ve Amanda’nın tatlı serüveni içinizi ısıtacak.

 

FATHERHOOD (2021)

 

Kevin Hart’ın başrolde oynadığı bu filmde, eşi vefat ettikten sonra kızını tek başına büyütmeye çalışan bir babanın hikayesini izliyoruz. COVID-19 sebebiyle vizyon tarihi ertelenen ‘Fatherhood’ filmi babalar günü için tam zamanında, 18 Haziran’da Netflix üzerinden yayınlandı!

 

THE GAME PLAN (2007)

 

Futbol oyuncusu Joe Kingman’ı canlandıran Dwayne Johnson’ın hayatı, daha önce varlığından haberi olmadığı sekiz yaşındaki kızı kapısına gelince değişiyor. Başlarda tereddütleri olan Joe’nun kızı ile ilişkisinin gelişmesi içinizi ısıtırken aynı zamanda acemi babalığı sizi güldürecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments