Pazartesi, Kasım 29, 2021

Ankara’da Gezilebilecek Yerler

1. Anıtkabir

Ankara/ Çankaya’da bulunmaktadır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının da içinde bulunduğu çok geniş bir alandır. Girişler ücretsizdir. Haftanın tüm günleri ziyarete açıktır.
Anıtkabirde sevdiklerinize hediye alabileceğiniz bir hediyelik eşya kısmı da bulunmaktadır (Bu kısımda kupa, anahtarlık, tişört, çakmak gibi eşyalar mevcuttur).

2. Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara/Altındağ’da bulunmaktadır. Pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri 10.00-17.00 arasındadır. Hapishanedeki yatakların önlerine, o yataklarda yatan mahkûmların fotoğrafları asılmıştır. Müzenin içinde balmumundan heykeller de vardır. Orada yatmış olan mahkûmlardan bazıları şunlardır: Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan.
Müzenin bir kısmında orada yatmış olan bazı mahkûmların eşyalarının cam fanusların içlerinde bulunduğunu göreceksiniz.
Cezaevinin çıkış kısmına yaklaştığınızda bir darağacı ve darağacının yanında orada idam edildiği tespit edilen mahkûmların isimlerinin ve idam edilme tarihlerinin yazılı olduğu bir levha da bulunmaktadır.

3. Ankara Kalesi

Ankara/Altındağ’da bulunmaktadır. Ankara kalesinin manzarası çok güzeldir ve fotoğraf çekilmek için çok uygundur. Ayrıca kaleye çıkarken genelde sokak sanatçılarının enstrümanlar eşliğinde şarkı söylediğini görürsünüz. Kaleden ayrılırken hatıra olarak veya sevdiklerinize hediye olarak bir şeyler almak isterseniz, kalenin merdivenlerinde tezgâhlara serilmiş ürünleri görebilirsiniz (Genellikle doğal taştan yapılmış olan bileklik, kolye gibi ürünler satılıyor).

4. Hamamönü

Hamam önü, Ankara/Altındağ’da bulunmaktadır. Hamam önündeki evlerin görüntüsü Safranbolu’daki evleri andırmaktadır. Hamam önünde birçok hediye dükkânı ve kafe bulunmaktadır.
Ayrıca Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarı ve Mehmet Akif Ersoy Müze evi de burada bulunmaktadır.

5. Kurtuluş Savaşı Müzesi (2.TBMM)

Ankara/Ulus’ta, 1. TBMM’nin çok yakınında bulunmaktadır. Müze kart geçerlidir. 1.TBMM’den daha büyük ve gösterişlidir. Oda sayısı da daha fazladır. İçeride bir tane de Mustafa kemal Atatürk’ün balmumu heykeli bulunmaktadır.

6. Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara/Altındağ’da bulunmaktadır. Müze kart geçerli değildir. Oldukça büyük bir müzedir. Ben bir arkadaşımla beraber gittim ve içeri girerken bile ne müzesi olduğundan emin değildik. Çıkarken buranın “Her şey müzesi” olduğuna karar verdik. İçinde eski bilgisayarlar, telefonlar, televizyonlar, kameralar, diz üstü bilgisayarlar, bebek arabaları, bisikletler ve daha pek çok şey bulunmaktadır.

7. Taş Bebek Kafe

Ankara/Altındağ’da bulunmaktadır. Duvarlarındaki taş bebekler çok hoş bir görüntü yaratmaktadır ve gelen müşteriler bu bebeklerin önünde fotoğraf çekilmektedirler. Bu kadar taş bebeği bir arada ancak burada görebilirsiniz. Kafenin teras katı da bulunmaktadır ve terastan oldukça hoş bir manzara seyredilmektedir.

8. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Ankara/Altındağ’da bulunmaktadır. Santranca ilginiz varsa mutlaka gitmelisiniz. Hatta satranca ilginiz yoksa bile gidebilirsiniz çünkü o kadar çok çeşit satranç var ki ilginizi çeken bir satranç mutlaka olacaktır (futbol takımlarından bile satranç yapmışlar). Yanınızda küçük kardeşinizi, çocuğunuzu da götürebilirsiniz çünkü müzede çocuklar için de bir alan var. Bahsettiğim alanda çizgi film kahramanları kullanılarak yapılmış satranç takımları bulunmaktadır.

Not: Ankara’da gezilebilecek yerler tabii ki bu kadar az değildir. Bu bir seri yazısıdır. Bu yazının devamı önümüzdeki haftalarda siteye yüklenecektir.

Banner Content

0 Comments

Leave a Comment

FOLLOW US

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

TAGS

Advertisement

img advertisement

Archivies

Social