Perşembe, Mart 17, 2022
Ana SayfaSanat KültürAfyonkarahisar'ı Anlatıyorum Tarihi - Kültürü ve Zenginlikleri

Afyonkarahisar’ı Anlatıyorum Tarihi – Kültürü ve Zenginlikleri

Afyonkarahisarlının Gözünden Afyonkarahisar

Değerli okurlarımız merhabalar. Bu yazımda ülkemizin nadide incilerinden birisi olan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Afyonkarahisar’ı sizlere anlatacağım. Afyonkarahisar deyince ilk akıllarımıza gelen kaymak, sucuk, şekerdir. Buradan çıkarımla tarihinden önce Afyonkarahisar’ın gastronomi şehri ve mutfağının çok çeşitli yemeklerle kültürümüzü süslediğini söylemeden geçemeyeceğim. Şehir ismini eski deyimle afyon (haşhaş) ekiminden almaktadır. Eski ismi ise Karahisâr-ı Sâhib’dir.  Afyon’a gerek gezmek için gerek kültürel bir gezi için yolunuz düşme ihtimali çok yüksektir. Haritamızın yol güzergahı olarak ortasında yer aldığından konum itibariyle kültür turizmine de çok açık bir şehirdir.

Afyonkarahisar’da Neler Var  ? 

1-Kaplıca ve Termal Tesisler 

“Kaplıca ve sağlık turizmi” denilince ilk akla gelen illerden Afyonkarahisar. Türklerdeki eski hamam kültürünün bu şehirde hala aktif olarak sürdürüldüğü bilinmektedir. Afyonkarahisar’ın birçok ilçesinde Kaplıca ( termal tesis ) mevcuttur . Bunun başında 17 ilçesinden biri olan Sandıklı gelir. Sandıklı termal açısından çok gelişmiş bir ilçesidir.

2- Enfes Yemekleri 

Afyonkarahisar Hititlere, Friglere, Romalılara, Bizans’tan Osmanlıya kadar tarihten bu yana birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığı için mutfak kültürü çok gelişmiştir. İsmini aldığı Afyon(Haşhaş)lı yemekler, kaymaklı tatlılar, sakala çarpan çorbası, çullama köfte, ilibada dolması, sulu köfte, göce tarhanası, nohut çöreği, göce köftesi ve tarhanası, güveç gibi yemekler mutfakları süslüyor.

3-Tarihi Konumu ( Kocatepe)

Büyük taarruzun en büyük savaşlarının Afyonkarahisar ile Kütahya illeri sınırında yapıldığından ,açıdan müzeleri, Kocatepe anıtıyla büyük bir öneme sahiptir. İlaveten Kurtuluş Savaşı anısına Utku ( Zafer ) Anıtıyla Türk askeri ve yenik düşen düşman askerini betimleyen bronz heykel bulunmaktadır.

4-Frig Vadisi

Frig Vadisi, Eskişehir – Kütahya – Afyon arasında kalan, bundan 3000 yıl önce Frigyalıların kayalara evler, kaleler, anıtlar oyularak kurduğu, kocaman bir medeniyet ve enfes bir coğrafya. Frigya uygarlığından Afyonkarahisar’a kalmış bir mirastır. Doğa yürüyüşü ve tarihi kalıntıları incelemek için tarih turizmi getirisiyle şehrimize katkı sağlamaktadır.

5-Eber Gölü

Çay-Sultandağı-Bolvadin üç ilçenin ortasında bulunan eber gölü kamış ticareti, balıkçılık ve kamp yapmaya uygun yerleri mevcuttur.

6-Afyonkarahisar Kalesi 

Afyonkarahisar’ın manzaralarını sizin ayaklarınız altına sunan 226 mt yüksekliğinde 600 merdiven uzaklığında kalesi . Tarih öncesinden günümüze getirilen zenginliklerden birisi olup eleştirmem gereken şeyler var . Kaleye çıkmak istediniz. Halk arasında bir batıl inanç var onu da bilin istedim. Kaleye çıkan 7 yıl Afyon’dan gidemiyor. 🙂 Eleştirim tabi ki bu olmamakla beraber kaleye çıkıştı hiçbir güvenlik önleminin olmaması bir çok kişinin buradan düşüp kendini sakatladığı ve hatta ölümle sonuçlandığı bile olmuştur. Şehrin yerli halkı ve turist potansiyelini sağlayan kültürel miraslardan olan kalemizin 600 merdivenlik çıkışında güvenlik önlemi olmaması ( demir, korkuluk gibi ) ister istemez korkuya sebep oluyor.

7- Mermer Fabrikaları 

Afyon’un kalkınmasında  etkili olan ve çok sayıda istihdam sağlayan bir imkandır.

8- Afyonkarahisar Kirazı ( Meşhur Sultandağı Napolyon Kirazı)

Sultandağı ve Çay ilçelerinde meyvecilik ve özellikle kiraz yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Napolyon tipi kiraz üretiminin %80’i ihraç edilmektedir. Napolyon kirazı İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa’ya ihraç edilmektedir. Yöre kirazı genellikle Sultandağı kirazı olarak tanınır.

Afyonkarahisar Halkının Etnik Kökeni : 

Afyonkarahisar ilimiz Ege bölgesinin İç Batı Anadolu yer alan illerden biridir. Diğer Ege bölgelerinin illerinde olduğu gibi çok farklı bir etnik kökene sahip değildir. Afyon halkının genelinin etnik kökeni Türkmen ve Yörüklerden oluşur.

Afyonkarahisar’ın Nüfus Bilgisi ve İlçeleri :  

Afyonkarahisar 2021 nüfusu, tahmini verilere göre 738.550 olarak açıklanmıştır.

 • Basmakçı
 • Bayat
 • Bolvadin
 • Çay
 • Çobanlar
 • Dazkırı
 • Dinar
 • Emirdağ
 • Evciler
 • Hocalar
 • İhsaniye
 • Kızılören
 • Sandıklı
 • Sinanpaşa
 • Sultandağı
 • Şuhut

Afyonkarahisar’ı size tarihi alıntılar yaparak anlatmak istemiyorum. Anlatırken sizi sıkmak istemiyorum. Şehrimizin eski kültürlere sahip bir il olduğunu hatırlatmak isterim. Hani derler ya karnınız aç … Hangi kapıyı çalsanız size emin olun sofrasını açacak yüce gönüllü insanlar var. Şehrin insanlarının  çalışkanlığı olarak gelişime gayet açık olup nüfus artış eğilimine girmiş ilimizin gençlerinin her Anadolu ilinde olduğu gibi motor sevdasından vazgeçirip istihdamda kullanmak gerekli olduğuna inanıyorum. Bu konuyu eskiden beridir istihdam imkanı sağlanmadığından Belçika’ya giden Emirdağlı hemşerilerimizden örnek vererek kanıt sunmak istiyorum. Beyin göçü ve istihdam yetersizliğinden kaynaklanan göç öyle bir noktaya gelmiş ki Belçika vatandaşları merak edip Emirdağ mı daha büyük Türkiye mi ? diye meşhur bir soru oluşmuştur.

Şehrimizde sosyal alan ve alışveriş merkezi  olarak Park Afyon diye bilinen büyük bir alışveriş merkezine sahip olmakla beraber 2. olarak Afium’a da sahiptir.

Şehirde dini, tasavvufi yerlerde mevcut olup birçok evliyanın kabrini bulundurmaktadır. ( Abdülkadir Geylani , Kadıncık Ana , Kasımpaşa … ) Mevsimsel olarak tam bir karasal iklime mevcuttur. Yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuktur. Haritada ege olarak geçse de kültürel olarak tam bir İç Anadolu sentezi hakimdir. Memurların çokça birikim yaptığı, öğrencilerin Kocatepe Üniversitesinde gelişimini tamamladığı, şehirdeki insanların kimisinin tarımla kimisinin ticaretle geçindiği şirin bir şehirdir.  Bir sonraki yazımızda görüşmek ümidiyle … Esenlikler dilerim…

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments